Felak Suresi Türkçe Okunuşu -Anlamı – Faziletleri

Felak Suresi, Kur’an-ı Kerim’in 113. suresidir. Bu sure, Allah’a sığınma ve O’ndan korunma niyetiyle okunan bir dua niteliğindedir. Felak Suresi, toplam 5 ayetten oluşur. İşte Felak Suresi’nin Türkçe okunuşu, anlamı ve faziletleri:

Felak Suresi Türkçe Okunuşu: Bismillahirrahmanirrahim

 1. Kul e’ûzü birabbil felak
 2. Min şerri mea halak
 3. Ve min şerri ğâsiḳin izâ vekab
 4. Ve min şerrinneffâṣâti fil ukad
 5. Ve min şerri hâsidi izâ hased

Felak Suresi Türkçe Anlamı: Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın adıyla.

 1. De ki: “Gecenin Rabbine sığınırım,
 2. O’nun yarattığı şeylerin şerrinden,
 3. Karanlığı çöktüğü zaman gecenin şerrinden,
 4. (O gecedeki) düğümlere üfleyen kadının şerrinden,
 5. (O gecedeki) hased ettiği zaman hasetçinin şerrinden.”

Felak Suresi Faziletleri:

 1. Korunma ve Sığınma: Felak Suresi, Allah’a sığınma ve korunma amacıyla okunan bir dua olduğu için, bu sureyi okumak, Allah’a güvenme, O’ndan yardım dileme ve kötü şeylerden korunma amacına hizmet eder.
 2. Geceleyin Okuma: Felak ve Nas sureleri, özellikle geceleyin okunmaları önerilen surelerdir. Bu sureleri okumak, geceleyin meydana gelebilecek olumsuz etkilerden, kötülüklerden korunmaya yardımcı olabilir.
 3. Hasede Karşı Koruma: Felak Suresi’nin içinde geçen ifadeler, haset (kıskançlık) gibi negatif duygulara karşı korunma taleplerini içerir. Bu sebeple, bu sure okunduğunda haset ve kötü niyetli insanların şerrinden korunma niyeti güdülebilir.
 4. Nazardan Korunma: Felak Suresi’nin okunmasıyla kişi, nazardan (kötü bakışlardan) korunma niyetinde bulunabilir. Nazarın olumsuz etkilerinden korunma amacıyla bu sureyi okumak, kişinin Allah’a sığınma ve O’ndan yardım talep etmesini ifade eder.

Felak Suresi’nin okunması, müslümanlar arasında yaygın olarak uygulanan bir ibadettir ve pek çok müslüman, bu sureyi günlük ibadetlerinin bir parçası olarak okumaktadır.

Yorum yapın