Şükür Kurbanı Nedir?


0
Şükür Kurbanı Nedir?

Şükür kurbanı nedir? Sorusu İslam dinine inanan ve iman etmiş olan insanların bilmesi gereken bir sorudur. Şükür kurbanının ne olduğunu anlatmadan önce şükür kelimesinin anlamını ifade etmekte fayda vardır. Şükür, yapılan iyiliğe ve aynı zamanda verilen nimetlere karşı teşekkür hissi duymaktır. Ayrıca yapılanlara karşı değer bilmek demektir.

Şükür Kurbanı Nedir? Nasıl Yerine Getirilir?

Şükür kurbanı, asırlardır kesilen ve verdiği nimetler için Allah’a teşekkürü ifade eden bir kurban türüdür. İyilik yapmak, kurban kesmek, sadaka vermek ve namaz kılmak Allah’a şükretmenin yollarından biridir. Bu yazımızda sizlerin şükür kurbanı niçin kesilir, şükür kurbanını kimler yiyebilir? Gibi sorularınızın cevaplarını vereceğiz.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi şükür kurbanı, Allah’a teşekkür amaçlı kesilen bir kurbandır. Bu kurban istenildiği zaman ve maddi durumun elverdiği kadar kesilebilir. Şükür kurbanı, Allah rızası için kesilir ama bunun dışında gerçekleşen bir durum içinde kesilir. Kısacası şükür kurbanına niyet etmek için bir eşya satın almanız veya bir iş sahibi olmanız gerekmez. Buradaki amaç Allah’a şükretmektir, hayattaki değişimler bir aracıdır.

Şükür Kurbanı Nedir?Diyanet İşleri Başkanlığı’nın da yapmış olduğu açıklamaya bakılarak şükür kurbanı, arzu edilen bir duruma karşılık Allah’a hamd ve şükür amacıyla kesilmektedir. Adak ve şükür kurbanı arasındaki fark da herkes tarafından merak edilmektedir, şükür kurbanı zorunlu bir ibadet değildir. Adak kurbanında niyet edildikten sonra kesmek zorunludur, şükür kurbanında ise böyle bir zorunluluk yoktur.

Şükür kurbanı, yeni doğmuş olan bir bebek için kesilecekse bu akika kurbanı olur. Verilen evlat ve sağlıklı bir ömür için akika kurbanı kesilir.

Şükür Kurbanı Yenir Mi?

Şükür kurbanı adak kurbanından farklı olduğu için, şükür kurbanı etinden yemek dinen bir sorun teşkil etmez. Fakat adak kurbanında bu böyle değildir, adak kurbanı etini yemek dinen uygun sayılmaz, et yoksula dağıtılır. Şükür kurbanında, amaç şükretmek olduğu için eti aile üyeleri de yiyebilir. Kurban etinin yoksullara dağıtılması dini açıdan oldukça sevap olan bir davranıştır. Dileyen kurbanın tamamını dağıtabilir.

Şükür kurbanı kesileceği zaman 2 rekatlık bir şükür kurbanı namazının kılınması oldukça sevaptır. Bu namaz nafile namazlar arasında da yer almaktadır ve güzel bir haber alınca da kılınabilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
admin

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir