Oruçun Faydaları Nelerdir, Oruç Farz mı?


0
Oruçun Faydaları Nelerdir, Oruç Farz mı?
Oruçun Faydaları Nelerdir, Oruç Farz mı?

Oruç, İslam dininin gereklerinden biri olduğu kadar bedensel ve zihinsel sağlımız açısından da büyük faydalar sağlamaktadır. Bu yazımızda Oruçun faydaları nelerdir, Oruç farz mı ve nasıl niyetlenir sorularının yanıtlarını vermek istiyoruz.

Oruçun Faydaları

Oruçun faydaları maddi ve manevi olduğu kadar fiziksel ve zihinsel olarak da oldukça fazladır. Genel olarak Oruçun faydaları nelerdir hemen listemize göz atalım.

  • Hem iftarda hem de sahurda aşırıya kaçmadan ve ölçülü şekilde yemek yenilmedir. Bu şekilde beslenen kişilerin sindirim sistemleri çok daha iyi çalışmaktadır. Yani, orucun mide ve bağırsaklara oldukça iyi geldiğini söylemek isteriz.
  • Az yemenin zihni açtığını da söyleyebiliriz. Ayrıca, kişisel gelişime de katkıda bulunmaktadır. Oruç tutmak gerek fiziksel gerekse de zihinsel sağlığa oldukça faydalıdır. Oruç, kişilerin zihninin daha pratik şekilde çalışmasına fırsat vermektedir. Yani oruç tutmak hafızayı bir hayli güçlendirmektedir.
  • Oruç sayesinde, kan dolaşımının arttığını ve damarların temizlendiğini de belirtmek isteriz. Oruç, hücreleri yenilediği için hem bedene hem de zihne sağlık getirmektedir. Ayrıca, yaşlanmayı da geciktirme, cildi de temizlemektedir.
  • Oruçun faydaları arasında  kanser hücrelerinin oluşumunu engellemeye yardımcı olması da yer alır. Bununla birlikte, karaciğeri de dinlendirmektedir.
  • Orucun Allah’ın rızasını kazanmaya vesile olduğunu da belirtmek isteriz.
  • Oruç tutan kişiler, kıyamet gününde kendilerine özel olarak ayrılan Reyyan adı verilen kapıdan cennete girmektedir.
  • Oruç, kişilerin daha önceden işlemiş oldukları günahların bağışlanmasına da vesile olmaktadır.
  • Kişilerin nefsini de terbiye etmekte, ahlakını da güzelleştirmektedir.
  • Oruç, aynı zamanda kişilere sabırlı olmaları gerektiğini de öğretmektedir.

Oruç Farz Mı?

Oruçun Faydaları Nelerdir, Oruç Farz mı?
Oruçun Faydaları Nelerdir, Oruç Farz mı?

Orucun ikiye ayrıldığını söylemek isteriz. İlki Ramazan ayında tutulan oruçtur. İkincisi ise nafile olan oruçtur. Nafile oruçların adından da anlaşılacağı üzere nafile ibadetler olduğunu belirtmek isteriz. Kişiler nafile orucunu, bazı önemli günleri idrak etmek ya da Allah’ın rızasını kazanmak için tutar. Bu orucu, sevap kazanmak isteyen herkes tutabilir.

Nafile orucu, kişilere farz değildir. Ancak Ramazan ayında tutulan oruçların farz olduğunun altını çizmek isteriz. Bu oruçlar 30 gün boyunca tutulmalıdır. Eğer tutulmazsa mutlaka tutulmayan günlerin kaza edilmesi gerekmektedir.

Oruç Tutmanın Sevapları

Oruç tutmak sayısız sevabı bulunmaktadır. Hatta, Allah rızası için 1 gün dahi tutulmuş olan orucun bile, çok büyük mükafatı bulunmaktadır. Konuyla ilgili hadis-i şerif şu şekildedir:

“Allah rızası için bir gün oruç tutan kimseyi Allah Teala, bu bir günlük oruç sebebiyle cehennem ateşinden yetmiş yıl uzak tutar.” (Buhari, Cihad 36)

Orucun önemi bir hayli çoktur. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (SAV) Veda Hutbesi’nde Müslümanlara hem namaz kılmalarını hem de oruç tutmalarını buyurmuştur. Bu yüzden de oruç tutmak bir hayli önemlidir.

Peygamber Efendimiz, orucun sevabını ve ne kadar önemli olduğunu şu çok önemli hadisinde vurgulamaktadır: “Allah katında oruç kadar sevaplı bir ibadet yoktur.” (Nesai, Siyam, 43)

Oruca Nasıl Niyet Edilir?

Orucun şartları arasında niyet etmek de yer almaktadır. Niyetsiz orucun doğru olmadığını söylemek isteriz. Kalben niyet etmek yeterli olsa da dille de ifade etmek gerekmektedir. Ayrıca sahura kalkmak da niyet sayılmaktadır.

Oruç için niyet etme vaktinin güneşin batmasıyla bir sonraki gün, tepe noktasına gelmesi öncesine kadarki süre olduğunu söylemek isteriz. Fakat imsak sonrası yapılan niyetin geçerli sayılabilmesi için o andan itibaren herhangi bir şeyin yenilip ya da içilmemiş olması, bununla beraber oruca aykırı herhangi bir durumun yapılmamış olması gerekmektedir. Aksi durumda, gündüz niyetin caiz olmayacağını da belirtmek isteriz.

Kişilerin niyet ederken, ‘yarınki orucu tutmaya’ demesi yeterli olmaktadır. Ayrıca, gece niyet edilmesi ve ‘yarınki Ramazan orucuna’ diye orucun belirlenmesi de daha faziletli olmaktadır. Bununla birlikte, 30 gün boyunca her gün ayrı şekilde niyet edilmelidir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
admin

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir