Dua Ayetleri ve Anlamları

İslam’da dua, Müslümanların Allah’a yönelip istekte bulunmaları anlamına gelir. İşte dua ile ilgili bazı ayetler ve anlamları:

 1. Bakara Suresi, 186. Ayet:
  • “Kullarım sana Beni sorduğunda, (sana yakın) olduğumu bilerek onlara (dua) icabet ederim. O halde Benim davetime uysunlar ve Bana inansınlar ki doğru yolu bulmuş olsunlar.”
 2. Bakara Suresi, 286. Ayet:
  • “Allahım, bize güç yetirebileceğimiz şeyi yükleme! Bize bağışla, bizi affet, bize acı! Sen bizim Mevlâmızsın, o halde kâfirler topluluğuna karşı bize yardım et.”
 3. Araf Suresi, 56. Ayet:
  • “Rahmetim her şeyi kuşatmıştır. Onu, korkanlar, zekâtı verenler ve âyetlerimize inananlar için daha da genişletirler.”
 4. Taha Suresi, 25-28. Ayetler:
  • “Rabbim! Beni ödüllendirdiğin şeyden dolayı kalbime hüzün ve korku gelmesin. Ve Beni Musa’ya bir vâris kıl, (doğru yolun) yarılmış olur. Kardeşim Harun’u da benimle katıl, (sözümü) kuvvetlendir ve bana yardımcı yap ki sizi çokça analım ve sana çokça şükredelim.”
 5. Şuara Suresi, 78-82. Ayetler:
  • “Rabbim! Bana, benim de ana-babamın da öncekilerin suç işleyenlerden olduğunu bildirmişken, beni (bu suç işleyenlerden) uzaklaştır ve (günahlarımdan) temizle. Elbette senin gözünde en hayırlı olan, benden önce Rabbim olanındır.”

Bu ayetler, Müslümanlara Allah’a dua etmeleri, O’na güvenmeleri, günahlarından tövbe etmeleri ve merhamet ve lütuf dilemeleri konusunda rehberlik eder. İslam’da dua, imanın bir ifadesi, tevekkülün bir örneği ve insanın Rabbine olan bağlılığının bir ifadesidir.

Yorum yapın