Bitcoin ya da Kripto Para Haram mı?


0
Bitcoin ya da Kripto Para Haram mı?
Bitcoin ya da Kripto Para Haram mı?

Kripto para haram mı? Sorusu bu işle uğraşan veya kripto para ile ilgilenmeye başlayan insanların aklına sıkça gelen bir sorudur. Özellikle dini vecibelerine özen gösteren insanlar bir işe girişmeden önce dini açıdan haram mı yoksa helal mi olduğunu bilmek isterler. Bizde sizin için kripto paranın haram mı helal mi olduğunu araştırdık gelin cevaba birlikte bakalım.

Kripto Para Haram mı? Diyanet

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kripto para ile ilgili fetvası ve görüşü merak edilirken İlahiyatçı Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu bu konu ile ilgili yöneltilen bir soru üzerine şu cevabı vermiştir; “Doğrusu çok gönülden caizdir diyemiyorum uzak durmanızdan yanayım ama haramdır da demiyorum.”

Diyanet İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı ise kripto para haram mı? Sorusu karşısında şöyle bir açıklamada bulunmuştur; “Kullanıcılar arasında değişim ya da kıymet ölçüsü olarak genel kabul gören, kaynağı itibariyle kullanıcılara güven veren her türlü paranın kullanımı caizdir. Bu noktada önemli olan husus, para olarak bilinen değişim aracının kendi özünde yani üretim şeklinde bir aldatma aracı olarak kullanılıp kullanılmaması ve belli bir kesimin haksız ve sebepsiz zenginleşmesine vesile olup olmamasıdır.

Bitcoin ya da Kripto Para Haram mı?
Bitcoin ya da Kripto Para Haram mı?

Son yıllarda ortaya çıkmış olan ve birden fazla çeşidi olan dijital-kripto paralardan her birini kullanmanın hükmünü yukarıdaki genel ilkeler doğrultusunda değerlendirmek gerekir. Buna göre, özünde ciddi belirsizlikler taşıyan, aldanma ve aldatma riski ileri düzeyde olan, dolayısıyla güvencesi bulunmayan ve kamuoyunda saadet zinciri olarak tanımlanan ve bilinen uygulamalar gibi belirli kesimlerin haksız ve sebepsiz zenginleşmesine yol açan dijital-kripto paraların kullanımı caiz değildir.”

Diyanet İşleri Başkanlığının yayınladığı açıklama bu şekildedir. Haksız kazanç söz konusu olduğu için kripto paraların kullanımını caiz olarak görmemişlerdir.

Kripto Para Haram mı? Cübbeli

Kripto para haram mı? Sorusunu merak edenler için bir de Cübbeli Ahmet Hocanın açıklamasına bakalım. Cübbeli Ahmet Hocaya göre; “Kripto paralara günahtır, bunlar para değildir değeri yoktur şeklinde bir yorum yapamayız. Piyasalarda bir değer atfediliyorsa bunun bir değeri vardır. Ama aldanma ve aldatma yönünden bakabiliriz. İslami açıdan elle tutulmuyor, gözle görülmüyor diye bunun bir değeri yok diyemeyiz. Artık çoğu işlem dijitalden yapılıyor. Onu dediğimiz zaman elle tutulmayan gözle görülmeyen her şeye sıkıntı girer.

Ama şu var, arkasında devlet yok. Buna bir güvence verilmiyor. Yarın bir gün kağandı gitti, kimin olduğu belli değil nereden hakkını isteyeceksin, nereye dava açacaksın? Karşında böyle bir müessese olmadığı için biz fıkhi yönden kripto paraya caiz değildir diyoruz.”

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
admin

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir