Dua, sure ve ayet hakkında tüm bilgilerin yanı sıra İslam Dini ve Gereklilikleri ayrıca yaşanan savaşlarıda kaleme alıyoruz

Abdest Nedir ve Abdest Nasıl Alınır?

2 62

Abdest kelime olarak Farsça Ab yani su ve Dest: el kelimelerinden meydana gelmekte olup el suyu anlamına gelir. Arapça olarak ise “vudu” kelimesi olup sözlükte temizlik ve güzellik manalarına gelir. Terim olarak manası ise belli azaları yıkayarak ve mesh ederek yapılan bir temizliktir bir ibadettir.

Abdest konusu Kur’ân-ı Kerîm’de Maide suresi 6. Ayette şöyle geçer. “Ey inananlar! Namaza kalktığınız vakit yüzlerinizi, dirseklere kadar kollarınızı yıkayın, başlarınızı meshedin ve topuklara kadar ayaklarınızı yıkayın”

Dinimizde namaz kılabilmek için yukarıda ayette geçtiği üzere abdest almak zorunludur. Abdestsiz namaz kılınmaz bununla beraber Kur’an-ı Kerimi okumak, Kur’an-ı Kerimi tutmak, Kabe’yi tavaf etmek, cenaze namazı kılmak, tilavet secdesi yapmak için de abdest almak zaruridir.

Aynı zamanda abdestli olmak biz Müslüman için manevi bir koruyuculuğu ve faydası da olmakla beraber günahlarımızın da do sular ile dökülüp gittiğine dair rivayetler vardır.

Abdest Nedir?

Abdest Nedir

Belli uzuvların usulüne uygun olarak yıkanması ile yapılan bir temizliktir. Her türlü pislik ve kirden kurtulmak için alınır.  Maddi ve manevi kirden arınmak için İslam’ın emrettiği bir ibadettir.

Abdest Nasıl Alınır?

Namaz kılmadan önce, kuran okumadan önce mutlaka abdest almak gerekir. İslam dininde beden temizliğini ifade eder. Bedeniniz temiz olmadan namaz kılamaz, kuran okuyamazsınız. Abdest şu şekilde alınır.

NİYET ETMEK: Başlamadan önce niyet etmek gerekir. “Niyet ettim Allah rızası için abdest almaya” diyerek niyet edilir.

ELLERİ YIKAMA: Besmele çekilerek eller bileklere kadar yıkanır. Parmak araları da ovuşturularak 3 defa yıkanır.

AĞZA SU VERME: Sağ ele 3 defa su alarak ağza verilir. Her su alışta ağzımızı çalkalayarak ağızdaki suyu dökeriz.

BURNA SU VERME: Avucumuza su alarak 3 defa burna verilir. Sol el ile sümkürüp temizleriz.

İlginizi Çekebilir
İslam Nedir Kısaca Tanımı Nasıldır?

YÜZÜ YIKAMA: 2 avucumuza su alarak saç bitiminden çene altına kadar yüz 3 defa yıkarız.

SAĞ KOLU YIKAMA: Sağ kolu dirseklere kadar 3 defa yıkarız.

SOL KOLU YIKAMA: Sol kolu dirseklere kadar 3 defa yıkarız.

BAŞI MESH ETME: Sağ elle başımızın dörtte birini mesh ederiz. Sağ eli ıslatıp başın dörtte birini sıvazlayarak ıslatırız.

KULAKLARI MESH ETME: 2 eli de ıslatıp serçe parmakla kulaklarımızın içini mesh ederiz. Kulakların arka kısmını başparmağımızla mesh ederiz.

BOYNU MESH ETME: Baş ve serçe parmakları kullanmadan işaret, orta ve yüzük parmağının dışı ile boyun mesh edilir.

AYAKLARI YIKAMA: Parmaklardan başlayarak önce sağ sonra sol ayak topuk kemiği ile birlikte 3 kez yıkanır. Ayakları yıkarken parmak aralarının iyice yıkanmasına dikkat etmek gerekir.

Evet maddi ve manevi temizlik ve ibadet olan abdesti hakkıyla almaya ve ihlasla nice ibadetler yapmaya ve neticelerini ahirette görmeye Allah bizleri muvaffak eylesin. Amin. Selamette kalınız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.