Üzüntülü – Dertli – Sıkıntılı Anlarda Okunacak Dua


0
Mevlid Kandili
Mevlid Kandili

Sıkıntılı anlarda okunacak dua nedir? konusuyla birlikte duayı da anlatacağız. Sıkıntılı ve üzüntülü zamanlarda hangi duaları okumalıyız. Arapça ve Türkçe olarak anlatacağız inşallah.

Sıkıntılı anlarda okunacak dua hangileridir bu konudan evvel dua nedir ona bakalım. Lugatta dua “seslenmek, istemek, talep etmek ve  yardım istemek ” manasındadır. Genel manada ise insanı yaratan ve Rabbi olan Allah’a ellerini açarak ondan maddi ve manevi isteklerini, taleplerini arz etmesi anlamına gelir.

Dua etmenin önemi

Furkan suresi 77. ayette “De ki; duanız (kulluğunuz) olmasa Rabbim size ne diye değer (ehemmiyet) versin.” demesi insanın duayla Allah’a olan yönelmesinin ne kadar önemli olduğunu bize göstermektedir.

Kul olmak nedir? diye sorulsa ilk akla dua gelir. Dua ise her daim her anda yapılabildiği gibi üzüntülüyken okunan dua, sıkıntılı anlarda okunan dua daha samimi ve içten oluyor. Her halimizde her zaman dua edelim, yeter ki dua edelim.

Hem bir dua bir ibadettir. Dua ediyorum lakin kabul olmuyor dememeliyiz. Zira dua eden duasının karşılığını ya bu dünyada alır, veya ahirette alır. Bu dünyada alamaz ise bir imtihan olur ahirette yine alır. Kesin bir bilgi var ki o da karşılığını alacağıdır.

Yaptığımız dualar bazı hikmetlere binaen bazen hemen verilir bazen de ahirete bırakılır. Bir örnek verecek olursak bir çocuk doktora gitti ve bana şu ilacı ver çok hastayım dedi.

Doktor onu muayene eder ve  o ilacı ona uygunsa verir o ilaç zarar verecekse vermez veya ondan  daha iyisini verir. Aynen bunun gibi Allah’ta isteyenlere bakar değerlendir hikmetiyle onlara cevap verir.

Sıkıntılı Anlarda Okunacak Dua

Sevgili Peygamberimiz (sav) sık sık “Ey kalpleri evirip çeviren Allah’ım, benim kalbimi dinin üzerine sabit kıl.” (Tirmizi)  dua ederek Allah’a sığınırdı.

Şu duayı da sık sık okuyabiliriz.

Üzüntülüyken okunan dua
Üzüntülüyken okunan dua

”Lâilâhe İllallahü’l-Azim ül Halim.Lâ İlâhe illallahü Rabbul- Arşi’l-Azim.Lâ İlâhe illalahüü Rabbü’s-semavati ve Rabbul erdı ve Rabbül-Arşi’l-Kerim.”

Azim ve Halim Allah’tan başka (hariç) ilah yoktur! Arş-ı Azim’in sahibi Allah’tan gayri ilah yoktur!Bütün semaların ve arzın (dünyanın) ve çok şerefli Arş’ın sahibi Allah’tan başka ilah yok!(Buhari)

Ayrıca; “Korktuklarımızdan emin, umduklarımıza bizi nail eyle!” diyerek dua da yapabiliriz.

Üzüntülüyken Okunacak Dua

Sıkıntılı anlarda okunacak dua olarak Türkçe bir dua…

“Ya Rabbi! 18 Bin alemin ve Arş’ın sahibi ve tek hükümdarı, sultanı, maliki sadece sensin! Başımıza gelmiş olan bu sıkıntı ve belayı (musibeti) gidermeye ona ilaç olmaya ancak sen muktedirsin.

Bundan sebep yalnız ve sadece  senden istiyoruz. Bütün yaratılmışlar zerreden ta şemse kadar  senin kudret ve rahmet elinde bulmaktadır.

Yaratılmış bütün mahlukatın şerlerinden ve belalarından bizi muhafaza ile himaye eyleyecek sensin ve ancak senden bekleriz ve senden umarız. Çünkü bizler aciz ve fakiriz, sen ise hem aziz hem hakimsin hem merhamet sahibisin.

Allah (c.c.) hepimizi sıkıntıdan ve beladan muhafaza etsin ve sıkıntılı anlarda okunacak dua ve diğer duaları okumakta devam edenlerden eylesin. Allah’a emanet olun vesselam.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
admin

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir