Peygamber Efendimiz (s.a.v) Mümin Kişiyi Anlatıyor


0
Mümin kişi
Mümin kişi kimdir

Mümin kişi kimdir? sorusunun en güzel cevabı Allah’ın varlığına ve birliğine inanan, Peygamberimiz Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Allah’ın kulu ve elçisi olduğuna ve onun getirdiği bilgilere kalpten, şartsız, samimi olarak inanıp, bunları kabul ve tasdik edendir.

Mümin kişi bu inanç ve iman üzerinde olur. İnancının gerekliliklerini tam bir teslimiyetle yapan, uygulayan kişiye ise “müslim denir. Mümin kişi bazı vasıfları üzerinde taşımalıdır. İşte bu vasıflar nelerden onlara bakalım.

Mümin Kişinin Özellikleri

Cuma Namazı

Kuranda bulunan surelerden iktibasla ile bir mümin nasıl olmalıdır dersek şunları söyleyebiliriz.

Mümin olan yalan söylemezler, aldatmazlar ki yalan olan birinde amelde olsa maalesef onları hiçe atıyor kıymetlerini düşürüyor.

Müminler Allah anıldığında (zikredildiğinde) yürekleri ürperir,  imanları artar, sadece Rablerine  güvenir ve O’na dayanırlar.

Furkan suresi 68. Ayet: Müminler  sadece Allah’ tapar başka bir tanrıya kulluk etmezler,  sadece Allah’tan yardım isterler.

İffetlerini korurlar asla zina etmezler. Her daim şükrederler, anne ve babalarına öf bile demezler. Hayırda birbiriyle yarışırlar.

Boş işlerle uğraşmazlar ve  Allah yolunda mallarıyla, canlarıyla cihat ederler.  Birbirlerinin ayıplarını araştırmazlar. Bir nevi yamyamlık olduğu için insanların arkasından gıybet etmezler.

Müminler vakurdurlar, alçak gönüllüdürler.  Cahillerle tartışmaz ve onların sataşmalarına “Selâm” der geçerler.

Müminler doğru bildiği konularda ve mücadelesinde hiçbir kınayıcının kınamasından çekinmezler. Yetimi gördüler mi gözetirler,  itip kakmaz ve hakkını asla yemezler.

Namazı düzgün ve devamlı kılar ve zekatı verirler. Söz verdikleri zaman gereğini yerine getirir ve emanete  sadıktırlar. Sıkıntılara, hastalığa ve zorluklara karşı sabırlıdırlar.

Secdenin yüzlerinde bıraktığı izden tanınan müminler, kafirlere karşı kararlı ve tavizsiz, kendi aralarında ise son derece merhametlidirler.

Utanç veren bir şey işlediklerinde veya kendilerine haksızlık ettikleri vakit Allah’ı anar ve günahlarının afvı için yalvarırlar. Günahta ısrar etmezler, öfkelerine hakim olurlar.

Müminler birbirlerinin kardeşidirler.  Dünya hayatının geçici menfaatine aldanmazlar.  Ölçme ve tartmayı tam yaparlar. Söz verdiklerinde sözlerinde durular.

Şeytanın peşinden gitmez ve yeryüzündeki her şeyin helal ve temiz olanlarından yerler.  Yalancı şahitlik etmezler. İşleri istişare iledir.

Allah’ın kendilerine rızık olarak verdiklerinden “infak” ederler, hayırlı işlere harcarlar. Geceleri az uyurlar. Seher vakitlerinde bağışlanma dilerler.

Peygamberimiz Mümin Kişi Kimdir Anlatıyor

Allah Rasülü (s.a.v) “Kim bir iyilik yaptığında seviniyor, bir kötülük yaptığında üzülüyor ise o mümindir.” (İbn Hanbel)

Peygamberimiz (s.a.s) şöyle diyor: “Müminin durumuna şaşılır! Her hâli kendisi için hayırlıdır. Bu durum yalnız mümine mahsustur. Başına sevinecek bir hâl geldiğinde şükreder; bu onun için hayır olur. Başına bir sıkıntı geldiğinde ona sabreder; bu da onun için hayır olur.”(Müslim) Başka bir hadiste ise “Müminler, tek vücut gibidirler” demiştir.

Tam bir mümin olup Müslim olanlardan olmak duasıyla. Helal kazanç önemi ile ilgili makaleyi okumanızı tavsiye ederim.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
admin

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir