Öğle Namazı Nasıl Kılınır?


0
Öğle Namazı Nasıl Kılınır?
Öğle Namazı Nasıl Kılınır?

Dinimizde birçoğunuz namaz kılmayı biliyordur. Ama bilmeyenlerinizde mutlaka vardır. Eğer namaz kılmayı öğrenmek istiyorsanız bu yazıda günün ikinci vakit namazı olan öğle namazı nasıl kılınır detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz!

Öğle Namazı Nasıl Kılınır?

Öğle namazının 4 rekât sünnetini kılınışı!

Önce, niyet ettim allah rızası için öğle namazının 4 rekât sünnetini kılmaya diye niyet etmelisiniz ve baş parmaklarınızın ucu kulak memelerine değecek şekilde Allah’ü ekber deyip ellerinizi göbeğinizin altında bağlamalısınız ve Suphanike okuduktan sonra eüzü besmele çekip Elham, tebbet surelerini okuduktan sonra rükûya gitmelisiniz. Ve tekrar ayağa kalktığınızda…

Eüzü besmele çekmelisiniz. Ardından Elham, gulhü allahü ehad dualarını okuduktan sonra rükûya gitmelisiniz. Ruküden sonra…

Otururken Ettehiyyatü, okuduktan sonra ayağa kalkmalısınız ve…

Eüzü besmele çekip Elham, kul euzü birabbil felak ve nas okumalısınız ve ruküye gitmelisiniz. ruküden kalktıktan sonra euzü besmele çekip Elham ve elemtere keyfe surelerini okuduktan sonra ruküye gidip oturduktan sonra Ettehiyyatü, allahumme sallı ve barik, Rabbena atına ve Rabbena filli okuduktan sonra selam vermelisiniz böylelikle öğle namazınızın 4 rekâtlık sünnetini kılmış olacaksınız.

Öğle Namazı Nasıl Kılınır?
Öğle Namazı Nasıl Kılınır?

Öğle namazı 4 rekât farzı kılınışı!

Farza başlamadan önce kamet getirilir. Sonra niyet edilir. Niyet ettikten sonra baş parmaklarınızı kulak memelerinize değecek şekildeyken allahü ekber demelisiniz. Ve sonra ellerinizi göbeğinizin altında bağlamalısınız.

Sonra Suphanike okuduktan sonra, euzü besmele çekip sırasıyla elham, güya okuduktan sonra ruküya gitmelisiniz. Rüküden kalkınca euzü besmele çektikten sonra Elham ve izaca okuduktan sonra rüküye gitmelisiniz. ruküden oturuşa geçtiğinizde Ettehiyyatü okumalısınız ve ayağa kalkmalısınız.

Sonra eüzü besmele çekip Elham okuduktan sonra tekrar ruküye gitmelisiniz. ruküden kalkınca, euzü besmele çektikten sonra Elham okuyup tekrar rukü gidip oturuşa geçtikten sonra sırasıyla Ettehiyyatü, allahümme sallı ve barik, Rabbena atına ve Rabbena filli dualarını okumalısınız. Ve selam verdikten sonra öğle namazınızın 4 rekatlık farzını kılmış olacaksınız.

Öğle namazı 2 rekât son sünneti kılınışı!

Aynen sabah namazının sünneti gibi kılınır. Bir farkı olmamaktadır. 2 rekât olan namazların kılınışları hep aynı kılınmaktadır. Tek farkları hangi vaktin namazını kalıyorsanız o vaktin sünnetinin veya farzının kılınışına diye niyet ediliyor olmasıdır.

Önce niyet ettim allah rızası için öğle namazının 2 rekât son sünnetini kılmaya diye niyet etmelisiniz. Sonra iki elinizin baş parmaklarını kulak memelerinize değecek şekilde kaldırdıktan sonra Allahü ekber demelisiniz ve sonra ellerinizi göbeğinizin altında bağlamalısınız. Suphanike okuduktan sonra eüzü besmele çekip sırasıyla Elham, inna ateyna kelkevser okuduktan sonra rüküye gitmelisiniz. Tekrar ayağa kalktığınızda eüzü besmele çektikten sonra, Elham, gulhü Allahü ehad okuduktan sonra ruküye gitmelisiniz. ruküden sonra oturunca Ettehiyyatü, Allahümme sallı ve barik, Rabbena atına ve Rabbena filli okuyup selam verdikten sonra duanızı edip öğle namazınızı bitirmiş olacaksınız.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
admin

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir