Hz. İsa’nın Doğumu ve Mucizesi


0
1 Paylaşım
Hz. İsa’nın Doğumu ve Mucizesi
Hz. İsa’nın Doğumu ve Mucizesi

Hz. İsa Allah tarafından insanları uyarmak için gönderilen bir Peygamberdir. Hristiyanlık dininin Peygamberi olan Hz. İsa en büyük Peygamberlerden biridir. Her ne kadar onun getirdiği din özünde İslamiyet ile çok benzer olsa da Hristiyan halkı daha sonra bu dini kendi çıkarları uğruna değiştirmişlerdi. Bu ulu Peygamber, Allah tarafından mucizelerle ödüllendiren Peygamberlerden biriydi. Hz. İsa’nın Doğumu ile başladı mucize!

Hz. İsa’nın Doğumu

Daha doğarken mucizeyle mükafatlandırılan Hz. İsa babasız dünyaya gelen bir insandı. Hz. İsa’nın annesi olan Hz. Meryem, İsa’yı 0 yılında dünyaya getirmişti. Bu sebepten Hz. İsa’nın doğumu miladın başlangıcı olarak kabul edilir. Bu olay ise şöyle gerçekleşmiştir;

Cebrail bir gün Hz. Meryem’in karşısına insan kılığında çıktı. Hz. Meryem ise insan kılığındaki Cebrail’i daha önce görmediği için ‘Senin şerrinden Rahman’a sığınırım’ dedi. Cebrail ise’ Ben ancak Rabbinin elçisiyim. Sana tertemiz bir çocuk müjdelemek üzere görevlendirildim’ dedi. Bunun üzerine Hz. Meryem’ Ama benim nasıl çocuğum olabilir. Bana hiçbir insan dokunmadığı ve iffetsiz bir kadın olmadığıma göre benim nasıl çocuğum olabilir’ dedi.  Böylelikle Cebrail’de ‘ Rabbin diyor ki: O benim için kolaydır. Onu insanlara mucize göstermek için böyle takdir ettik’ dedi.

Hz. İsa Mucizesi

Hz. İsa’nın Doğumu ve Mucizesi
Hz. İsa’nın Doğumu ve Mucizesi

Bu konuşmanın ardından Hz. Meryem hamile kaldı ve insanlardan uzak bir yere çekildi. Doğum sancıları başladığı zaman ise Hz. Meryem bir hurma ağacına yaslandı. Bu sancılar o kadar şiddetliydi ki artık ölmeyi bile istiyordu. O sırada ağacın altından bir ses duyuldu. ‘Üzülme Rabbin ağacın alt tarafında şifalı bir su kaynağı meydana getirdi. Daha sonra ise şu ses duyuldu.’ Hurma ağacına vur ki sana taze hurma dökülsün. Ye, iç, gözün aydın olsun’.

Hz. Meryem suyu içtikten sonra doğum sancıları birden kesildi ve Hz. İsa’nın Doğumu gerçekleşti. Ardından Melek ’bugün insanlarla konuşmamaya çalış’ dedi. Bunun üzerine Hz. Meryem kucağında Hz. İsa ile beraber Yahudilerin yoğunlukta yaşadığı köyüne döndü. Fakat köydeki Yahudiler Hz. Meryem’in elinde bir çocuk görünce ona namussuz ve iffetsiz gibi iftiralar attılar. Bunun üzerine Hz. Meryem elindeki çocuğu havaya kaldırdı ve bebek konuşmaya başladı.

‘Şüphesiz ben Allah’ın kulu ve elçisiyim. O bana İncil kitabını verdi ve nerede olursam olayım beni erdemli kıldı. Doğduğum gün, öleceğim gün ve yeniden diriltileceğim güne selam olsun’. Ancak bu sözleri duyan Yahudiler yine de iman etmediler. Fakat yıllar sonra Hz. İsa büyüyecek ve insanları Allah’a imana çağıracaktı.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
1 Paylaşım
admin

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir