Hatim Duası ve Türkçe Anlamı – Diyanet İşleri Başkanlığı

Hatim duası, genellikle Kur’an’ı Kerim’in tamamını veya belirli bir bölümünü bitiren Müslümanlar tarafından okunan bir dua olarak bilinir. Bu dua, Kur’an’ın tamamlanmasının ardından Allah’a hamd ve şükran ifade etmek, ölen Müslümanlar için dua etmek ve genel olarak hayır dileklerini içerir. Hatim duasının Türkçe anlamı şu şekildedir:

Hatim Duası:

“Allah’ım! Her türlü eksiklikten münezzehtir, sonsuz güç ve kudret sahibi olan, dilediğini yapma gücüne sahip olan, zenginlik ve kerem sahibi, eşi benzeri olmayan, bütün varlıkların Rabbi ve sahibi olan, yaratıkları koruyup gözeten, gizli ve açık olan her şeyin bilicisi, rahmet ve merhamet sahibi olan, her türlü noksanlıktan münezzeh olan, sonsuz kudret ve azamet sahibi Allah’ım! Ben sana, Peygamberimiz Muhammed’e (s.a.v) gönderdiğin kitap olan Kur’an’ı okuyarak sana hamd ediyorum.

Allah’ım! Senin katından bana bir nur, bir hikmet ve kolaylık ver. Allah’ım! Muhammed (s.a.v)’e ve onun ailesine Salât ve Selam eyle ve onlara hayırlı dualarda bulun.

Allah’ım! Ben sana, Kur’an’ın bana verdiği nur ve hikmetle sığınıyorum. Allah’ım! Kur’an’ın bana hükmettiği gibi hükmet; bana öğrettiği gibi beni öğret; bana verdiği gibi bana ver. Allah’ım! Beni Kur’an’ın nurlarıyla aydınlat. Bana hayırlı olanı, doğru yolu ve hak olanı göster.

Allah’ım! Sana hamd ederim ki, bana Kitabını tamamlayarak bitirme şerefini bahşettin. Allah’ım! Kitabını benim için bir nur, hidayet ve rahmet kıl. Allah’ım! Kitabın benden kabul buyur, amel ettir ve kabul buyurulanlardan eyle. Allah’ım! Senin rahmetinle sığınıyorum. Bana merhamet et, affet ve bağışla.

Allah’ım! Beni Kur’an’ınla amel eden, Kitabını öğreten ve insanlara öğretenlerden eyle. Allah’ım! Beni ve anne-babamı bağışla, tüm Müslümanları bağışla. Allah’ım! Beni ve tüm inananları Cennetinle şereflendir. Amin.”

Bu dua, Kur’an’ı Kerim’i tamamlayan bir kişi tarafından okunabilir. Aynı zamanda hatim duası, özel günlerde, kandil gecelerinde veya dua anlarında da okunabilir.

Yorum yapın