Evvabin Namazı Nedir?


0
Mevlid Kandili
Mevlid Kandili

Evvabin namazı nedir? Evvabin namazı nasıl kılınır? Kaç rekattır ve nasıl niyet edilir? gibi soruların karşılığını bu yazımızda veriyoruz.

Evvabin namazı Akşam namazı ile yatsı namazı arasında kılınması sevap olan altı rekatlık bir nafile namazdır.

Evvabin Namazı Nedir?

Evvabin kelime olarak “evvab” kelimesinin çoğulu olup yaptığı bir günahtan hemen tövbe eden ve istiğfar eden anlamına gelir.

Bu tanıma göre Tövbe ve istiğfar edenlerin namazı anlamına gelen “evvabin namazı” bir çok hadisi şerifte pek  çok sevaplı olduğu bildirilerek kılınması teşvik edilmiş bir namazdır.

Hz. Peygamber, akşam namazından sonra kılınan bu namazın günah işleyen lakin akabinde hemen tövbe eden kimselerden sayılacağını haber etmiş ve şu ayeti okumuştur “Rabbiniz, içinizden geçenleri çok iyi bilir. Eğer salih kimseler olursanız, muhakkak Allah tövbe edenleri afvedendir.” (İsra suresi 17/25, İbn Kesir)

Evvabin Namazı Kaç Rekattır ve Nasıl Kılınır?

NamazBu namaz 6 rekat olup tamamı tek saferde kılınabileceği gibi 2’şer rekat olarak da kılınabilir. Konuyla ilgili hadis kitaplarındaki bazı rivayetlerde Peygamberimiz (sav)’in akşam namazından sonra 4 rekat kıldığı da bulunmaktadır. (Kaynak: Heysemi, Mecmeuz Zevaid)

Evabin Namazı eğer 6 rekat ve tek seferde nasıl kıllanacağını anlattık.

1.Rekat

Bütün namazlarda olduğu gibi niyet ederek başlarız. Bu niyet şöyledir; “Niyet ettim Allah rızası içün evvabin namazını kılmaya” deriz, “Allahu Ekber” diyerek namaza başlarız.

Sübhaneke’yi okuruz. Euzü-besmele okuruz, Fatiha Suresini okuruz, Kur’andan bir sure okuruz, rüku’ya gideriz ve Secdeleri yaparak ayağa kalkarız.

2. Rekat

Ayağa kalkar ve kıyama dururuz, Besmele sonrası Fatiha Suresini ve Kuran’dan bir sure okuruz, Rüku’ya gideriz ve Secdelere gider ve oturarak Ettahiyyatu duasını okuruz.

3. Rekat

Akabinde ayağa kalkar ve kıyama dururuz, Besmele sonrası Fatiha Suresini ve Kuran’dan bir sure okuruz, rüku’ya gideriz ve Secdeleri yaparak ayağa kalkarız.

4. Rekat

Ayağa kalkar ve kıyama dururuz, Besmele sonrası Fatiha Suresini ve Kuran’dan bir sure okuruz, Rüku’ya gideriz ve Secdelere gider ve oturarak Ettahiyyatu duasını okuruz.

5. Rekat

Ayağa kalkar ve kıyama dururuz, Besmele sonrası Fatiha Suresini ve Kuran’dan bir sure okuruz, rüku’ya gideriz ve Secdeleri yaparak ayağa kalkarız.

6. Rekat

Ayağa kalkar ve kıyama dururuz, Besmele sonrası Fatiha Suresini ve Kuran’dan bir sure okuruz, Rüku’ya gideriz ve Secdeleri yapar oturup Ettahiyyatü duasını okuruz. Sonra sırasıyla Allâhumme salli, Bârik ve Rabbenâ dualarını okur ve “Es selâmu aleyküm ve rahmet’ullah” diyerek önce sağa sonra sola selam vererek namazı tamamlarız.

Evvabin Namazı Fazileti

Sahabelerden Ammar b. Yasir (r. a.)’den rivayet ediyor ki “Her kim akşam namazından sonra altı rekat namaz kılarsa denizin köpükleri kadar da olsa Allah Teâlâ onun günahlarını mağfiret eder.” (Heysemi, Mecmeu’z-Zevaid)

“Birisi Akşam namazını eda ettikten sonra dünyalık hiçbir şey konuşmadan 6 rekat namaz kılsa, o namaz (sevap olarak) on iki senelik ibadete denk olur.” (Tirmizi, Salât, 209)

Ekimizden geldiği kadar imkanlarımızı zorlayarak bu namazları kılamaya çalışalım. Zira ahirette bu sevaplara ziyadesiyle ihtiyacımız olacak vesselam.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
admin

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir