Dua Olarak Okunabilecek Ayetler ve Türkçe Anlamları – Dua Ayetleri

Dua, Müslümanlar için önemli bir ibadettir ve Kuran-ı Kerim’de dua ile ilgili pek çok ayet bulunmaktadır. İşte dua olarak okunabilecek bazı ayetler ve Türkçe anlamları:

 1. Bakara Suresi, 286. Ayet:
  • “Allah’ım, bizden öncekilere yüklediğin gibi bize de ağır gelmesin! Allah’ım, bize gücümüzün yetmediği şeyleri yükleme! Bizi affet, bizi bağışla, bize acı! Sen bizim Mevlâmızsın, o zalimler topluluğuna karşı bize yardım et!”
 2. Al-i İmran Suresi, 8. Ayet:
  • “Rabbimiz! Unutur veya hata edersek bizi sorumlu tutma! Rabbimiz, bize Taşıdığın yükü gibi ağır bir yük yükleme! Bizi affet, bizi bağışla, bize acı! Sen bizim Mevlâmızsın, kâfir topluluğa karşı bize yardım et!”
 3. Taha Suresi, 25-28. Ayetler:
  • “Rabbim, içimden, beni eziyetle kahreden firavuna karşı bana bir destekçi ver! Kardeşim Harun’u da benimle peygamberlikle görevlendir! Onunla beni yücelt, onunla beni an, işimi kolaylaştır, dilimden çıkan düğümü çözsinler diye ona yardımcı bir de vezir ver.”
 4. Sad Suresi, 24. Ayet:
  • “Dedi ki: ‘Rabbim, beni ölümden sonra da dirilt, kıyamet gününe kadar beni yaşat, doğru söz söylememi ve beni salih kullarının arasına katmamı bağışla.'”
 5. Bakara Suresi, 201. Ayet:
  • “Rabbimiz, bize dünyada da iyilik ver, ahirette de iyilik ver, bizi ateşin azabından koru!”

Bu ayetler, dua esnasında okunabilecek ve Allah’a yönelik dileklerin ifade edilebileceği güzel örneklerdir. Ancak dua, sadece belirli ayetlerle sınırlı değildir; Müslümanlar, içtenlikle kalpten gelen her türlü dileği Allah’a iletebilirler.

Yorum yapın