Celula Savaşı Kısa Özeti ( Önemi – Tarihi – Tarafları – Nedeni – Sonuçları )


0

Celula Savaşının Tarihi:  637

Celula Savaşı Tarafları: Sasaniler ile Müslümanlar

Celula Savaşı Tarafların Askeri Gücü:  Sasanilerin gücü bilinmemekle birlikte Müslümanların Sayısı yaklaşık 12.000

Celula Savaşı Nedeni:  Kadisiye savaşının kazanılmasıyla Celula fethine hazırlanan Müslümanlara karşı koymak için Sasaniler’in Celula da savaş hazırlıklarına başlaması.

Celula Savaşı Sonucu: Müslümanlar savaşı kazanmışlardır.

Celula Savaşı Önemi:  Celula Savaşını kazanan Müslümanlar bir taraftan bu şehri ve Hulvan’ı ele geçirirlerken, diğer taraftan da Dicle Bölgesini tamamını ele geçirme fırsatı elde ettiler.

CELULA SAVAŞININ KISA ÖZETİ

Kadisiye savaşını kaybeden Sasaniler başka toprak kaybetmek istemiyorlardı. Hulvan’a sığınan Kisra Yezdicerd’in kışkırtmaları ile Celula’da toplandılar. Burada hendek ve siperler kazarak, barikat oluşturularak şehri tahkim etmişlerdi. Kisra bu orduya asker ve silah yardımı yaparak destek oluyordu. Bu ordunun başına Kadisiye savaşında öldürülen Rüstem’in kardeşi Hurrezad vardı.

Düşmanın hazırlık içinde olduğu haberini alan Irak cephesi başkomutanı Sab bin Ebu Vakkas, durumu Hz. Ömer (r.a) ‘a bildirdi. Hz. Ömer (r.a) kendisinin bulunduğu bölgede kalmasını ve başka bir kuvvettin Celula’ya göndermesini istedi. Bunun üzerine Sab bin Ebu Vakkas, kuzeni Haşim bin Utbe bin Ebu Vakkas’ın kısmında 12.000 kişilik bir orduyu Celula’ya sevk etti.

Haşim bin Utbe bin Ebu Vakkas ordusu ile Celula’yı kuşattı. Ordunun sağ tarafına Hucr bin. Adi Elkindi’yi, Süvarilerin başına Amr bin Madikeribi ve Piyadelerin başına da Tuheyla bin Huveylid’i getirdi. Savaş için hazırlık yaman Sasaniler ani baskınlarla saldırıyor daha sonra geri çekilip hendeklerin arkalarına saklanıyorlardı. Müslümanların ani baskını sonrası Sasaniler bozguna uğratıldı ve savaş kazanıldı. Müslümanlara birçok ganimet kaldı.

Celula Savaşını kazanan Müslümanlar bir taraftan bu şehri ve Hulvan’ı ele geçirirlerken, diğer taraftan da Dicle Bölgesini tamamını ele geçirme fırsatı elde ettiler.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
admin

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir