Ayasofya neden cami olmalı?


0
Ayasofya neden
Ayasofya cami

Ayasofya neden cami olmalı? Son günlerin çok konuşulan tartışılan bir konusunu detaylı bir şekilde inceliyoruz.

Ayasofya neden cami olmalı? konusundan önce kısa bir tarihine bakalım. Tarihi çok eskiye dayanan bu eşsiz yapıt, Doğu Roma İmparatorluğu döneminde Büyük Kilise adıyla kuruldu. Doğu Roma İmparatorluğu’nda bulunan en büyük kilise, olması hasebiyle bu isim verilmiştir.

5. Yüzyıl’dan itibaren Ayasofya yani kutsal bilgelik adı verilmiştir. Bu eşsiz mekan, İmparatorun Taç giydiği Doğu Roma da en önemli ibadet yeri idi. Bu güne kadar 3 kez aynı yerde inşa edilmiş ve yenilenmiştir.

Ayasofya eskiden beri İstanbul’un simgesi olan bu büyük yapıt 1453 yılında Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethi ile Osmanlı Devleti sınırları içerisinde kalmıştır.

Dünyaca meşhur olan bu başyapıt, Fatih Sultan Mehmet tarafından camiye çevrilmiştir. Zaten yapısı itibarıyla camiye benzer şekilde inşa edilmiş olan bu yapıta minber ve Mihrap gibi bölümler eklenerek, Cami yapılmıştır.

Fatih Sultan Mehmet Han’ın Ayasofya’ya Girişi

Fatih Sultan Mehmet Han Hazretleri İstanbul’u aldıktan sonra Ayasofya’ya gelir. Halktan bir bölüm korkudan Ayasofya’ya sığınır. İçeriye giren Fatih Sultan Mehmet Han hazretleri insanlara doğru yürür, en önde kucağında 3 yaşlarında bir kız çocuğu olan kadından, çocuğunu kucağına alan Fatih Sultan Mehmet Han Hazretleri kızı yanağından öper başını okşayarak “korkmayınız, Artık siz bizim halkımızdansınız.

Müslüman olan halkın bütün haklarına sizde sahipsiniz. Bizim dinimizde sınıf ayrımı yoktur. Padişah dahi olsa halkıyla aynı seviyededir. Bizden size asla zarar gelmez bundan sonra malınız canınız ve namusunuz bizim himayemizdedir.” demiş ve işte İstanbul’u gerçekten fethetmiştir.

Fatih Sultan Mehmet Han Hazretleri insanların gönüllerine taht kurmuştur. Peygamber Efendimizin” Konstantiniyye(İstanbul) elbette (muhakak) feth olunacaktır onu fetheden komutan ne güzel komutandır. Onu fetheden askerler ne güzel askerlerdir. “hadisine Mazhar olan bu büyük padişah İslam dinindeki hoş görüyü hayatı boyunca eşit şekilde Müslüman olsun olmasın herkese yansımıştır.

Onun içindir ki Ortodoks olan Bizans halkı” İstanbul’da Katolik külahı görmektense Osmanlı sarığı görmeyi tercih ederiz” demiştir.

Fatih Sultan Mehmet Han hazretleri ikindi namazı için Ayasofya’da saf tutan hocalarına ve komutanlarına içinizde bugüne kadar ikindi namazının sünnetini hiç terk etmeyen biri var mı? diye sordu aralarında istişare eden tebaası birbirileri ile bakıştılar ve bazı zaman kılamadıklarını söylediler.

Fatih Sultan Mehmet Han hazretleri o halde bu fakir hiç ikindi namazının sünnetini terk etmedi diyerek imamlığa geçti ve ikindi namazını kıldırdı. Buradaki hassasiyeti Peygamber Efendimizin orta namaza dikkat edin deyip Sağ elini kaldırıp buna namaz ikindi namazıdır. Dediği Hadise verdiği önemi arz etmektedir.

İşgal mi fetih mi?

İşgal halka baskı yapmak, zulmetmek, onları esir etmek yani özgürlüğünden alıkoymaktır. Fetih ise insanlara Adaleti ve doğruluğu getirmek, zulmü sona erdirmek için yapılan mücadeledir.

Osmanlı Devleti hiçbir zaman, baskı ve zulüm yapmamıştır. Müslüman olan halkla Müslüman olmayan halkı ayırmamış herkese adaleti getirmiştir. Fatih Sultan Mehmet’in tebaasında bulunan başka dinden olan insanlara, davranışları bugün hala örnek teşkil etmektedir.

Mahkeme tutanaklarında dini ayrım yapılmadığı kanıtlı ve ispatlı olarak arşivlerde yer almaktadır. Onun içindir ki, bu iki kavram, işgal ve Fetih tamamen taban tabana zıttır.

Ayasofya neden Cami olmalı?

Ayasofya 1935 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla müze olarak kabul edildi. Birçok tartışmaya neden olan bu konu, günümüzde de hala tartışılmaktadır. Ayasofya Fatih Sultan Mehmet’in Kılıç hakkıdır.

Fethedilen bu topraklarda yabancılardan gelen talepler doğrultusunda, onların istekleri ve baskılar sonucunda müze olması kabul edilerek ve günümüze kadar bu şekilde gelmiştir.

Ayasofya artık günümüzdeki güçlü Türkiye’de, cami olarak hizmet etmelidir. Bu halkımızın çoğunluğunun ortak görüşüdür. Demokrasiyle yöneten ülkemizde, çoğunluğa saygı duymak gerekir.

Çünkü kimsenin fethedemediği İstanbul’u Osmanlı Devleti fethetmiş, insanları esaretten kurtarmış, Sınıf ayrımına son vermiş ve adaleti burada hakim kılmıştır. Onun içindir ki, güzel İstanbul’un bu güzel mekanı Kılıç Hakkı olarak yeniden Cami yapılmalı, halkımızın çoğunluğunun bu isteği geri çevrilmemelidir.

Ayasofya neden mi cami olmalı yıllar boyunca zaten cami olarak hizmet vermiş, nice namazlar kılınmış, nice dini vecibeler yerine getirilmiş burada, sadece son yarım asırda başkaları istedi diye müze olmasını kabul etmek hem özgürlüğümüze hem egemenliğimize hem dini anlayışımız uygun düşmez.

Ayasofya neden mi cami cami olmalı aklı başında hiç bir Müslüman kabul etmez, vicdanlar kabul etmez, 500 yıl zaten cami idi, bir anket yapılsa yüzde 80, 90 zaten kabul çıkar öyle ise vicdanların sesi olarak açılmalı cami olmalı.

Ayasofya neden mi cami olmalı başta Fatih olmak üzere atalarımıza bir borç da ondan, bir vefadır. Madem öyle ecdada olan bu vefayı bu borcu en kısa zamanda ödeyelim, Ayasofya demek bağımsızlığımızın nişanesi demekte ondan…

Elhamdülillah hayalimiz ve duamız gerçekleşti ve Ayasofya cami oldu. Yüce Allah’ımıza hudutsuz şükürler oldun… 

Dini kıssalar olarak derviş ve kabadayının hikayesi için buraya tıklayınız.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
admin

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir