Amenerrasulü (Amener Resulu) Duası Hakkında Tüm Bilgiler – Arapça Okunuşu – Türkçe Anlamı – Hadisler

Arapça Okunuşu:

آمَنَ الرَّسُولُ بِمَا أُنزِلَ إِلَيْهِ مِن رَّبِّهِ وَالْمُؤْمِنُونَ ۚ كُلٌّ آمَنَ بِاللَّهِ وَمَلَائِكَتِهِ وَكُتُبِهِ وَرُسُلِهِ لَا نُفَرِّقُ بَيْنَ أَحَدٍ مِّن رُّسُلِهِ ۚ وَقَالُوا سَمِعْنَا وَأَطَعْنَا ۖ غُفْرَانَكَ رَبَّنَا وَإِلَيْكَ الْمَصِيرُ

Türkçe Anlamı: Resûl (Muhammed) ve mü’minler, Rabbinden kendisine indirilene inandılar. Her biri Allah’a, meleklerine, kitaplarına ve peygamberlerine iman ettiler; “Biz, Peygamberlerinden hiçbirini ötekilerden ayırmayız. Biz işittik ve itaat ettik; bağışlamanı dileriz, Rabbimiz! Dönüş de sanadır.”

Hadisler: Amenerrasulü duası, Bakara Suresi’nin 285. ayetidir. Bu ayetin Hz. Peygamber (s.a.v.) tarafından her gece okunması tavsiye edilmiştir. Ayrıca şu hadisler bu duayla ilgilidir:

  1. İmam Ahmed’in Müsned’inde şöyle geçer:

    “Rasûlullah (s.a.v.) şöyle buyurdu: ‘Bu gece İsrâ gecesi. Bakara Sûresi’nin son iki âyetini okuyun. Zira bunlar bana İsrâ gecesinde Rab tarafından verildi.'”

  2. İbn Hibbân’ın Sahîh’inde şöyle geçer:

    “Rasûlullah (s.a.v.) şöyle buyurdu: ‘Bakara Sûresi’nin son iki âyetini okuyun. Bu âyetler sizi her türlü kötülük ve belâdan korur.'”

  3. Buhârî ve Müslim’in Sahîh’lerinde şöyle geçer:

    “Rasûlullah (s.a.v.) şöyle buyurdu: ‘Bakara Sûresi’nin son iki âyetini her gece okuyan kimse, bu iki âyetten daha fazlasını okuyan kimse gibi olur.'”

Amenerrasulü duası, manevi bir koruma ve rahmet talep etmek amacıyla sıklıkla okunan bir duadır.

Yorum yapın