Akşam Namazı Nasıl Kılınır?


0
Akşam Namazı Nasıl Kılınır?
Akşam Namazı Nasıl Kılınır?

İslam’ın beş şartından biri olan namazın önemi pek çok kişi tarafından bilinmektedir. Ancak bu zamana kadar namaz kılma şerefine nail olmamış kişiler için Akşam namazı nasıl kılınır sorusunun yanıtını vermek istiyoruz.

Akşam Namazı kılınışı!

Akşam namazını üçü farz ikisi sünnet olmak üzere beş rekât olarak kılmalısınız. Akşam ile Yatsı namazı arasında ki sürecin kısa olması sebebi ile Akşam namazı kılarken önce 3 rekat farzı kılınır daha sonra da 2 rekat sünnet kılınır. Üç rekât farzına başlamadan önce kamet getirmelisiniz.

Akşam Namazının Farzı Nasıl Kılınır?

Akşam Namazı Nasıl Kılınır?
Akşam Namazı Nasıl Kılınır?

Birinci rekât; Önce euzü besmele çekip niyet ettikten sonra Allahü ekber deyip ellerinizi göbeğinizin altında olacak şekilde bağlamalısınız. Süphaneke okuduktan sonra euzü besmele çekip Fatiha suresini okuduktan sonra ardından da Kur’an dan bir sure okuyup ruküye gitmelisiniz. ruküden sonra ayağa kalkmalısınız. Böylelikle birinci rekâtınızı bitirmiş oluyorsunuz.

İkinci rekât; eüzü besmele çektikten sonra Fatiha suresini okumalısınız. Ardından Kur’ an dan bir sure okuduktan sonra ruküye gitmelisiniz. ruküden sonra oturmalısınız. Otururken Ettahiyyatu okumalısınız. Okuduktan sonra ikinci rekâtınızı bitirmiş oluyorsunuz.

Üçüncü rekât; euzü besmele çekip Fatiha suresini okumalısınız. Ardından tekrar ruküye gittikten sonra oturmalısınız. Otururken Ettahiyyatu sonra Allahumme salli, Allahumme barik ve Rabbena dualarını okumalısınız. Okumayı bitirdikten sonra, önce sağa sonrada sola selam verdikten sonra akşam namazının farzını kılmış olacaksınız.

Akşam Namazının Sünneti Nasıl Kılınır?

Birinc;i rekât; euzü besmele çekip niyet etmelisiniz. Allahü ekber dedikten sonra ellerini göbeğinizin altında olacak şekilde bağlamalısınız. Ardından Süphaneke okumalısınız ve ardından euzü besmele çekip Fatiha suresini ve sonra Kur’an dan bir sure okuyup ruküye gittikten sonra ayağa kalkmalısınız. Böylelikle birinci rekatınızı bitirmiş oluyorsunuz.

İkincin rekât; euzü besmele çektikten sonra Fatiha suresini sonra Kur’an dan bir sure okumalısınız. Ve ruküye gitmelisiniz. ruküden sonra ayağa kalkmalısınız ve euzü besmele çekip Fatiha suresini okuduktan sonra Kur’an dan bir sure okumalısınız ve ruküye gitmelisiniz. ruküden sonra oturmalısınız. Otururken Ettahiyattu sonra Allahümme salli, Allahümme barik ve son olarak da Rabbena dualarını okumalısınız. Okumayı bitirdikten sonra önce sağa sonra sola selam vermelisiniz. Ve böylelikle günün dördüncü vakit namazı olan akşam namazınızı kılmış olacaksınız.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
admin

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir