Üç Aylarda Yapılacak İbadetler


0
Üç Aylarda Yapılacak İbadetler
Üç Aylarda Yapılacak İbadetler

Üç aylarda yapılacak ibadetler şu sıralar çoğu insanın merak ettiği ve araştırdığı bir konudur, biz de bu yazımızda sizlere bu husustan bahsedeceğiz. İslam aleminde her yıl büyük bir heyecanla beklenen recep, şaban ve ramazanı da içinde bulunduran mukaddes ve mübarek üç aylar başlamıştır.

Müslümanlara dini hissiyat ve yoğunluğu sonuna kadar hissettiren ve kendilerini yenileme, zenginleştirme fırsatı veren üç aylar bu sene de pandemi kurallarına göre ihya edilecek.

Üç Aylarda Yapılacak İbadetler Nelerdir?

Miraç, Regaib ve Berat kandillerini aynı zamanda da Kadir gecesini içinde bulunduran bu üç aylarda, oruç tutma, sadaka verme ve Kur’an-ı Kerim okuma gibi ibadetlerin her zamankinden daha fazla yapılması tavsiye edilmektedir.

Hz. Muhammed’in Allah’ın huzuruna yükseldiği gece olarak bilinen ve kabul edilen Miraç Kandili 27 Şubat’ta, ramazanın müjdecisi olarak bilinen Berat kandilinin ise 17 Mart’ta olacağını söyleyelim. Bunun ardından on bir ayın sultanı olan aynı zamanda huzur ve bereketin ayı olan Ramazan ise 2 Nisan’da başlayacaktır.

Üç Aylarda Yapılacak İbadetler
Üç Aylarda Yapılacak İbadetler

Müslümanlara indirilen kitap olan Kur’an-ı Kerim’de “Bin aydan daha hayırlı” olduğu bildirilen Kadir gecesi bu yıl belirlenen tarihe göre Ramazan’ın 27. Gecesi olan 27 Nisan’da olacaktır. Bunun ardından da Müslümanlar 2 Mayıs’ta Ramazan Bayramı’nı karşılayacaklar.  Üç aylarda yapılacak ibadetler olarak söyleyebileceğimiz en önemli ibadetler Allah’ı hatırlamak ve Kur’an-ı Kerim’i bolca okumaktır.

Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı olan Bahattin Akbaş yaptığı açıklamada, üç ayların gelişi ile birlikte Müslümanların da manevi bir havaya büründüğünü söylemiştir. Müslümanların bu aylarda bolca iç muhasebe yapmalarını söyleyen Akbaş, “Amacımız varoluşumuzun gayesi olan Allah’a kulluk etmek, iyiliği, ihsanı gerçekleştirmektir. Allah’a, insanlara, yakınlarımıza, vatanımıza, milletimize karşı sorumluluğu ne kadar yerine getirebiliyoruz bu aylarda bunu düşünmememiz gerekir.” Dedi.

Af ve mağfiret ayı olan bu üç aylarda Müslümanların iç dünyalarına dönüp yaşadıkları hayatın İslam’a ne kadar uygun olup olmadığını tartmaları ve ardından hayatlarına bir çeki düzen vermeler gerekmektedir. Bunun haricinde ise bol bol Kur’an-ı Kerim okumalı, oruç tutmalı ve Allah’ı zikretmelidir. Tüm bunlar yapılırsa üç aylardan büyük bir rahatlama ve ruh dinginliği ile çıkılır. Kur’an-ı Kerim’i okurken manasını bilmek de ibadet açısından oldukça önemlidir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
admin

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir