Tövbe Hangi Hallerde Kabul Görür?


0
Tövbe İle İlgili Ayetler
Tövbe İle İlgili Ayetler

Dinde doğru bildiğimiz bazı konular var ki sorgulanması gerekir. Bunların başında tövbe gelir. Çünkü insanoğlu her zaman hata yapmaya müsait bir canlıdır. Hatalarından dönüp tekrarlamamak ise en büyük erdemdir. Peki bu konuda Kuran ne diyor diye kaçımız açıp okuyup anlayıp hayatımıza uyarlama gereği duyuyoruz. Bu konuda bildiğimiz tek şey Allah büyük nasılsa affeder.

Allah sonsuz bağışlayıcıdır nasılsa affeder diyerek bile bile defalarca aynı günahı işleyip veya tövbesinden sonra tekrar günaha bulaşıp affedilmeyi beklemek Allah katında gerçekten kabul görecek bir durum mu? Bu konuyla alakalı yüce kitap ne diyor bunlarla alakalı bir derleme hazırladık. Tövbe ile ilgili ayetleri okuyunca eminiz ki doğru diye bildiğimiz pek çok yanlışın olduğunu fark edecek sizde sorgulamaya başlayacaksınız.

Tövbe İle İlgili Ayetler

Öncelikle hangi sure ne için okunur bilmek gereklidir. Bu konu da hazırladığımız yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. ==> Hangi Sure Ne İçin Okunur?

Tövbe İle İlgili Ayetler
Tövbe İle İlgili Ayetler

İlk ayetimiz Fatır suresinden, Fâtır Sûresi 5: Ey insanlar! Şüphesiz Allah’ın vaadi gerçektir. Öyleyse sakın dünya hayatı sizi aldatmasın! O çok hilekâr şeytan da, sizi Allah’ın rahmeti ve affına güvendirerek kandırmasın! Bu ayette anlaşıldığı üzere o hilekar sizi Allah nasılsa affeder diye sizi günaha teşvik ediyor buna kanmayın diye uyarıyor. Bu ayetin daha net anlaşılabilmesi için destekleyici birkaç ayet daha paylaşmak gerekiyor.

Nisâ Sûresi 17:Allah’ın kabul edeceği tövbe, ancak câhillikleri sebebiyle günah işleyip de, o günahtan çarçabuk vazgeçenlerin tövbesidir. İşte Allah, böylelerinin tövbesini kabul buyurur. Allah her şeyi hakkiyle bilen, her hükmü ve işi hikmetli ve sağlam olandır. Burada ise tövbenin hangi durumlarda kabul edileceğinden bahsediliyor.

Tabi bir de hayatı boyunca günahkarda olsa son nefeste imanla ölmüş af dilemiş insanın da cenneti hak edeceği gibi bir inanış var. Aslında bunların tamamı insanın kolay yoldan bir şeyler elde etme arzusundan kaynaklanıyor. Bu konu ile ilgili ayetimiz ise Nisâ Sûresi 18: Yoksa hayatı boyunca günah işleyip işleyip de, nihâyet kendisine ölüm gelip çattığında: “Ben şimdi tövbe ediyorum” diyenlerin ve kâfir olarak ölenlerin tevbeleri kabul edilmeyecektir. Biz, böyleleri için can yakıcı bir azap hazırladık.

Tövbe konusunda bir çok ayet var ama Fatır / 5, Nisa / 17, Nisa / 18 ayetlerini arka arkaya okuduğumuzda tövbe nedir, hangi hallerde kabul olur ve hangi hallerde kabul olmaz konusuyla ilgili parçaları birleştirip yapılması ve yapılmaması gerekeni beynimize inşaa ediyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
admin

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir