Tevbe


0
Tevbe

Değerli dostlarım bu yazımızda tevbe ile ilgili güzel bir kıssa paylaşacağım. Umarım beni etkilediği gibi sizi de etkiler ve beğenirsiniz.

Bir Hikaye

Müslümanların kanaat’ına göre veliler mertebesine yükselmiş olan ve sonradan iyi amel ve temiz ahlakı ile kendisini tanıyan bir zat doğru yola girmeden önceki halini şu ibret dolu sözlerle bize anlatıyor:

“- Eskiden ben bir eşkıya idim. Dağ başında yaşar, buradan gelip geçen insanların yolunu keser, silah zoru ve zorbalık ile aldığım yolcu mallarıyla geçimimi sürdürürdüm. Çeteden bir arkadaşımla Dicle nehrinin kenarından geçerken burada iki hurma ağacı gördüm. Bu ağaçlardan biri meyvalı diğeri ise hep kuru idi.

Hurma ağaçlarına yakından dikkatle bakarken bu iki ağaç arasına gidip gelen bir kuş gözüme ilişti. Kuş, ilk önce meyveleri salkım salkım aşağı sarkan yaş hurma ağacına varıyor, gagasına bir iki hurma takarak kuru hurma ağacına varıyor, kuru dallar arasında bir müddet vakit geçirdikten sonra, tekrar geri dönüp meyvalı hurma ağacına geliyor ve arkasından yaş ve olgun hurmaları gagasına aldıktan sonra yine kuru hurma ağacının dalları arasında bir yere uçuyordu. Kuşun ağaçtan ağaca durmadan uçması ve meyvalı ağaçtan aldığı hurmaları kuru ağacın dalları arasına taşıması dikkatimi çekti. Acaba bu işin sebebi ne olabilir diye düşünerek kuru hurma ağacına tırmandım. Ağaca tırmanınca gördüm ki kuru ağacın dalları arasında kör bir yılan yatmaktadır. Ağaçtan ağaca uçan kuş kör yılana meyvalı hurma ağacından hurma taşımakta ve kuru ağacın çıplak dalları arasında kör ve çaresiz yılanın gıdasını temin etmektedir.

Bunun üzerine içimden kendi kendime şöyle düşündüm. Bu kuru dallar arasında yatan, canlı varlık kör bir yılandır. İnsanlara zararlı olduğu için Peygamber Efendimiz görüldüğü yerde öldürülmesine müsaade etmiş, izin vermiştir.

Tevbe

Eşkıyanın Pişmanlığı

Böyle iken Yüce Allah onun bile rızkını vermiş. Ağaçtan ağaca durmadan uçan kuşun yardımı ile meyvalı ağacın hurmalarını yanı başına getirmiştir. Ben ise şükürler olsun, Allah’ın ortaksız varlığına samimi yürekle inanan bir kimseyim. Buna rağmen varlığı kör bir yılana bile kuru dallar arasında rızık veren esirgeyici bir Allah’a kul olduğumu unutmuş gibi kendimi kötü yollara kaptırarak geçimimi haram ve haksız yerlerden temin ediyorum.

Ne kadar yanlış yola kapılmışım. Şu andan itibaren bütün yaptığım günahlara kırk bir kere tövbeler olsun, artık ben eşkıyalığı bırakarak geçimimi helal yollardan kazanacağım. “Ey rahmeti bol esirgeyici Allah’ım! Yığın yığın geçmiş günahlarımı bana lütfederek sen bağışla! Senin dosdoğru yolunu gönlüme sindirip sana layık bir kul olmamı nasip eyle!” diye yalvararak, eşkıyalığı bırakmaya kesinlikle karar verdim.

Çete arkadaşlarım hafif bir şeyler söylediğimi işitmiş. Yanıma sokulmuşlar. Neler söylediğimi soruyorlardı. Kuru ağacın dalları arasında gördüğüm çaresiz kör yılanı ve ona hurma taşıyan kuşu onlara tek tek anlattım ve gördüklerim karşısında eşkıyalığı tamamen bırakıp helal yollardan rızkımı kazanmaya karar verdiğimi arkadaşlara bildirdim. Anlattıklarımın tesiri ile onlar da gözyaşlarını tutamamışlardı.

Hepsi de bana uyarak eşkıyalıktan ayrılmaya karar verdiler. Böylece çete arkadaşlarımla birlikte yol kesiciliği bırakmış, Allah’ın helal kıldığı yollardan geçimimizi tayin etmek üzere vedalaştık yıllardan beri uğramadığımız evlerimize döndük.

Tevbe

Tevbe Nedir?

İşlediği bir günahtan ya da suçtan pişmanlık duyarak bir daha yapmamaya karar verme durumudur Tevbe. Tevbe Duası ise tevbe’den dolayı almış olduğu bu kararı yüce yaratıcı Allah’u Teâla’ya dua ile bildirmesi ve af dilemesidir.

Sitemizden tevbe ile ilgili yazımızı https://duasureayet.com/tevbe-namazi-kilinisi-tevbe-duasi-okunusu-tevbe-hakkinda-ayetler/ sayfamızdan okuyabilirsiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir