Şükür İle İlgili Ayetler ve Rivayetler


0
Şükür ile ilgili
Şükür

Şükür ile ilgili ayetler ve rivayetler konusunu işleyeceğiz. Nimeti vereni hatırlamak ve ona teşekkür etmek, hem nimeti artırır hem de bereketlendirir.

Şükür ile ilgili olarak nimeti vereni bilmemek ve nimetin gerçek sahibini unutmak ise küfrân-ı nimet yani nimete karşı bir nankörlüktür.

Şükür nedir? ve nasıl yapılır?

Şükür

Allah’ın verdiği nimetlere karşı şükredenler ve zorluklara sabredenlere her daim mükafat vardır. Biz beşer olarak bile acziyetimizle iyiliğe mükafat veriyoruz ki asıl her şeyin sahibi olan cömert olan Allah elbette bizden çok ziyadesiyle verir.

Verilen nimetlere baktığımızda hadsiz nimetler var tamda istediğimiz gibi deriz fazlasıyla var. Yararlandığımız bu nimetlere karşı her insanın vicdanında, bir minnet etme ve şükran hissinin uyanması gerekir. Lakin Allah’ın verdiği bu nimetlere şükür için sadece  elhamdülillah demek yeterli olamaz.

Zira sözle yapılan bu ifade ve şükrün fiilen de yapılması iktiza eder. Bu noktada fiili şükür şu şekilde olabilir. Kalbin şükrü, nimetleri asıl verenin Allah olduğuna inanmak ve bilmek, dilin şükrü, Allah’ın ihsan ettiği nimetlere hamdederek söylemek bedenin şükrü, Allah’ın rızasına uygun bir şekilde hayatını sürdürmek, (namaz, oruç gibi ibadetleri eda etmek) malın şükrü ise bize verilen nimetlerden sadaka ve zekat vermektir.

şükür ile ilgili dualar hakkında bilgi almak  ya da  okumak isterseniz daha önce yayınladığımız Ezberlenmesi En Kolay Türkçe Şükür Duaları yazımıza göz atabilirsiniz.

Şükür İle İlgili Ayetler

İbrahim Suresi 7. Ayeti “Eğer şükrederseniz elbette size (nimetimi) bol bol veririm. Lakin nankörlük ederseniz gerçekten (şüphesiz) azabım çok şiddetlidir!”

Nelm Suresi 40. Ayeti “Kim şükrederse ancak kendisi için şükretmiş olur. Her kim Nankörlük ederse (bilmelidir ki) Rabbimin hiçbir şeye ihtiyacı olmayan çok kerem (cömert) sahibidir.”

Mü’min Suresi 61. Ayeti “Ne var (lakin) ki çoğu insan şükretmez!”

A’raf Suresi 10. Ayeti “Bir kısmı da çok az (pek az) şükreder!”

Fatır Suresi 30. Ayeti “Allah (c.c.) şükredene bol bol nimet verir.”

İsra Suresi 3. Ayeti  Hz. Nuh ( a.s ) hakkında; “Doğrusu o, çok şükreden bir kul idi”

Şükür İle İlgili Hadisler

“Hz. Peygamber (sav) ayakları (ya da bacakları) şişinceye kadar (gece) namaz kılardı. Bu durum hakkında ona bir şey söylendiğinde, ‘Şükreden bir kul olmayayım mı?’ derdi.” (Buhari)

Peygamber Efendimiz (s.a.v) şöyle buyurmuştur, insanlara teşekkür etmeyen, Allah’a da şükretmez (teşekkür etmez). (Tirmizi)

Ebû Hüreyre’den nakledildiğine göre Hz. Peygamber (s.a.v) şöyle demiştir. “Yedikten sonra şükreden biri sabrederek oruç tutan kimse gibidir.” (Tirmizi)

Bir nimetten sonra Elhamdülillah diyen kimse daha iyisine kavuşur. (T.Gafilin)

Bir kimse yer, içer sonra Elhamdülillah derse Cennete girer. (Hakim)

Evet şükür ile ilgili bu yazılanları hakkıyla hayatımıza uygulamayı Allah (c.c.) bizlere nasip etsin inşallah.. şükür ile ilgili bu yazımızdan bizleri müstefit eylesin… Allah’a emanet olun.. Selam ve dua ile..


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
admin

3 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir