Regaip Kandilinde Okunacak Dualar Ve Sureler

Regaip Kandilinde Okunacak Dualar Ve Sureler
Regaip Kandilinde Okunacak Dualar Ve Sureler
Regaip Kandilinde Okunacak Dualar Ve Sureler

Regaip Kandilinde yapılması gereken ibadetler, kandil duaları!  Regaip Kandili için yapılacak ibadetler ve okunacak duaları bu yazımızdan öğrenebilirsiniz. Tüm İslam âlemi için değeri fazla olan kandil gecesinde okunacak dualar ve yapılması gereken ibadetleri sizlerle paylaşıyoruz.

Kandil ibadetleri ve dualarını bu yazımızdan görebilir, önemli olan kandil günü hakkındaki tüm detaylara sayfamızdan erişebilirsiniz. Regaip Kandili yapılacak ibadetler ve okunacak dualar.

Regaip Kandilinde Okunacak Dualar Ve Sureler Ayrıca Yapılacak İbadetler

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in bizlere verdiği bilgiye göre Peygamber Efendimizin (s.a.v) Regaip kandili duası şöyle;

-“Allah’ım, Recep ayını ve Şaban ayını bizler için mübarek kılarak, bizleri ramazan ayına kavuştur”

“Regaip” kelimesinin, “arzu, istek, emel, tutku” gibi anlamlara geldiğini hatırlatan Sn. Görmez, Peygamber Efendimizin ettiği bu duayı tüm Müslüman âlemi için bu şekilde yapmayı tavsiye etti;

-“Allah’ım, aziz vatanımız ve bütün Müslüman âlemindeki kardeşlerimiz için Recep ayını ve Şaban ayını mübarek kıl ve ramazan ayına bizlere hayırla kavuşmayı nasip et.”

Kadir suresinin Arapça okunuşu ise;

Kadir suresi
Kadir suresi

Bismillahirrahmânirrahîm.

İnna enzelnahü fiy leyletilkadr Ve ma edrake ma leyletülkadr Leyletülkadri hayrüm min elfi şehr Tenezzelülmelaiketü verruhu fiyha biizni rabbihim min külli emr Selamün hiye hatta matle’ılfecr

“Bi’smi’llâhi’r- rahmâni’r- rahîm. Allâhümme bârik lenâ fî recebe ve şa‘bân ve belliğnâ ramazân. Vahtim lenâ bi’l-îmân ve yessir lenâ bi’l- kur’ân.”

Duanın Türkçe Anlamı ise; rahman ve rahim olan Allâh’ın adıyla. Allâh’ım! Bizlere Recep ve Şaban ayını mübarek kıl. Bizleri Ramazan ayınız kavuştur. Geçirdiğimiz ömrü iman ile bitirmeyi nasip eyle. Kur’ân’ı Kerim’i bize kolaylaştır.

-Sübhâna’llâhi’l- hayyil- kayyûm.

Duanın Türkçe Anlamı; ezelî ve ebedî hayat sahibi olan Allah’ım! Yaratıkların her işine hâkim ve kaim olan Allah’ım! Seni tüm noksan sıfatlardan tenzih ederim.

-Sübhâna’llâhi’l- ehadi’s- samed.

Duanın Türkçe Anlamı; bir olan ve herkesin kendisine muhtaç olduğu Allah’ım seni tüm noksan sıfatlardan tenzih ederim.

-Sübhâna’llâhi’l- gafûri’r- rahîm.

Duanın Türkçe Anlamı; ey merhameti bol olan ve en çok affedici olan Rabbim! Seni tüm noksan sıfatlardan tenzih ederim.

Bismillahirrahmanirrahim Allahümme Salli âlâ Seyyidina Muhammedin ve âlâ Âli seyyidina Muhammed

 

Ya Rabbi!

Üzüntüden, acizlikten, tasadan, kederden, kabir azabından, korkaklıktan, cehennem ateşinden yalnızca sana sığınırız. Bizleri kötülükten ve kötülerin şerrinden emin eyle ya Rabbi! Bize karşı düşmanlık duygusu besleyenlerin kalplerini yumuşatmak ve murad ediyorsan, bize gönüllüler hareketine karşı onların kalplerini yumuşat ve sinelerini daim olan bir sevgiyle doldur! Ey kalpleri evirip çeviren Sultanlar Sultanı! Bizim kalplerimizi de, onların kalplerini de sevdiğin ve hoşnut olduğun güzelliklere çevir! Ya Rabbi! Sen bizlere bizi aşan istidat ve kabiliyetler ver ve lütfedeceğin bu kabiliyetleri senin rızan yolunda kullanmayı bizlere nasip eyle Allah’ım! Sen bizlere peygamberleri donattığın sıfatları lütfet lakin biz lütfedeceğin bu sıfatları tefahur vesilesi yapmayalım ve hep kendimizi sıfır görelim ya Rabbi!

 

EY KENDİSİNE AÇILAN ELLERİ BOŞ ÇEVİRMEYEN RABBİM!

Bir süre ayrı düştükten sonra dönüp sana gelenleri kovmayacağını vaat ediyorsun. Sana yönelenlere hep “gelin, gelin” diyorsun. Ey Rabbim! Bütün kusur ve hatalarımızla beraber müsaade buyur “biz de geldik” diyelim. Geldik ve şu mübarek gecede sana nefis, şeytan, yolların amansızlığını ve hevânın imansızlığını, bizim de dermansızlığımızı şikâyet ediyoruz. Bilhassa, her zaman hatalara açık duran, günahlara meyyal bulunan ve ululuğuna karşı hep saygısız davranan, serkeş nefsimizi sana şikâyet ediyoruz. Sen bizleri nefsin ve şeytanın şerrinden muhafaza buyur ya Rabbi! Bizleri büyük-küçük hatalardan, günahlardan ve emirlerine karşı isyan kokan tavır ve davranışlardan arındır Ya Rabbim! Dilimizi yalandan, gıybetten, senin sevmediğin, hoşnut olmadığın bütün kirli sözlerden temizle ya Rabbim!

Kalplerimizi gösterişten ve iki yüzlülükten muhafaza buyur ya Rabbim! Her hal ve tavrımızı rızan istikametinde eyle ya Rabbi! Niyetlerimizi ihlâslı kıl ya Rabbim ve bize lütfettiğin bütün şeylerde de bereket ihsan eyle ya Rabbim!

 

EY HER DUADA BULUNANA İCABET EDEN ULULUK TAHTININ SULTANI!

Şu mübarek Regaip Kandili gecesinde binler, yüz binler senin karşında divan durarak, ellerimizi sana açıyor ve külliyet kesbetmiş niyaz edalı soluklarımızla, kullarına her zaman açık bulunan, hiç olmazsa aralık duran rahmet desenli kapının tokmağına inleyerek dokunuyor ve “biz geldik” diyoruz. Herkesi ve her şeyi görüp gözettiğine, her sese ve herkese Merhamet ettiğine gönülden inanarak senden uzaklığımızı geçici dahi olsa görmüyor, günahlarımızı af çağlayanların içinde tasavvur ediyor, senin ahfu safına bakıyor ve ümitlerimizi ona bağlıyoruz ya Rabbim!

You Might Also Like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir