Peygamber Efendimiz Uyumadan Önce Okuduğu Dua


0
1 Paylaşım
Peygamber efendimiz uyumadan
Peygamber efendimiz uyumadan okuduğu dua

Peygamber Efendimiz uyumadan önce ve uyandıktan sonra bazı özel dualar etmiş ve bu duaları bizim de okumamızı istemiştir.

Peygamber Efendimiz uyumadan önce yani yatmadan önce Felak suresi ve Nas surelerini okur ve avucuna üfleyerek elleriyle bütün vücudunu sıvazlardı. (Buhari, Deavât, 12), uyanınca da sonra ise Al-i İmrân suresinin son 10 ayetini okuması (Buhari) onun uykuya ait yaptığı fiillerdendi.

Onun için diyoruz ki dua ile başta şeytan olmak üzere her türlü bize zarar verebilecek ve kötülüklerden muhafaza olma çabası uykuda geçen zamanlar için de geçerli bir durumdur.

Peygamberimizin Uyumadan Önce Okuduğu Dua

Peygamber efendimizin uyumadan önce

‘Allâhümme eslemtü nefsî ileyke veveccehtü vechîileyke vefevvadtü emrîileyke ve elce’tü zahrîileyke, rağbeten ve rahbeten ileyke, lâmelcee velâ mencâ minke illâ ileyke. Âmentü bikitâbikellezî enzelte ve binebiyyikellezî erselte.’

Allah’ım! Kendimi sana havale ettim. Yüzümü de sana çevirdim. İşimi sana ısmarladım. Sırtımı sana dayadım. Ümit bağladığım sensin korktuğum ise yine sensin. Senden kaçıp sığınacak ve senin elinden kurtulacak bir yer varsa yine sensin. İndirdiğin kitabına ve gönderdiğin peygamberine iman ettim.

Peygamber Efendimiz uyumadan önce ve yatacağı zaman abdestini alır, sağ yanına dönerek yatardı. Bu duayı okuyan kimsenin, o gece ölürse fıtrat (tertemiz) üzere ölmüş olacağını müjde vermiştir.(Buhari)

Peygamber Efendimiz (s.a.s.) buyurdu ki:

“Bir kimse yatağa girince sağ tarafına dönüp sağ elinin sağ yanağının altına koyarak, şu duâyı okusun; ‘Bismike, Allâhümme emûtü ve ahya = Allah’ım, senin ismini anarak ölür ve dirilirim.’ “(Buhârî, Daavât 7, 8, 16, Tevhîd 13)

Yine bir hadiste İstirahat için veya yatağınıza girdiğiniz zaman 33 kez “Allahü ekber”, 33 kez “sübhânallah”  33 kez de “elhamdülillâh” dememizi buyurmuştur. (Buhari)

Peygamber Efendimiz uyumadan önce sağ elini yanağının altına koyar ve şöyle derdi. ‘Allâhümme kınîazâbeke yevme teb’asüibâdek.’ (Allah’ım! Kullarını yeniden dirilttiğin vakit eni azabından koru!” (Tirmizi)

Uykudan uyananda şöyle söylesin ‘Elhamdülillahillezî ahyâna ba’dema emâtenâ ve ileyhinnuşûr. (Allah’a hamdederim ki beni uyuduktan sonra dirilttin. Öldükten sonra da diriltecek sensin. (Tirmizi)

Peygamber Efendimiz (s.a.v.)Tebareke yani Mülk Suresi için, o sure koruyucu ve kurtarıcıdır. Kabir azabından kurtarır buyurmuştur.

Peygamber Efendimiz uyumadan önce ve uyandıktan sonra yapmış oldukları duaları ezberleyerek okuyalı. Zira uyku demek ölümüm küçük kardeşi demektir. Bu zaman diliminde Allah’a emanet olalım vesselam.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
1 Paylaşım
admin

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir