Mevlid Gecesi Yapılması Gerekenler


0
Mevlid Gecesi Yapılması Gerekenler

Mevlid Gecesi Peygamber Efendimiz (sav) in doğumu olarak bilinir. Peygamber Efendimiz (sav) Rebiyyul evvel ayının 12. Pazartesi gecesi dünyayı nurlandırmıştır. Miladi takvime görede 571 yılının Nisan ayının 20. gününe tekamül etmektedir.

Peygamber Efendimiz (sav) pazartesi gunerini oruçlu geçirirdi. Bunun için Ashab-i Kiram Efendilerimiz ” Ya Rasulallah pazartesi günleri neden oruç tutuyorsunuz? ” diye sorduklarında Peygamber Efendimiz (sav) pazartesi benim doğum günümdur buyurmuştur.

Mevlid; doğum zamanı, doğum yeri anlamlarına da gelmektedir. Peygamber Efendimiz (sav) doğduğu zamana Mevlid Kandili denmiştir. Yine aynı zamanda Peygamber Efendimiz (sav) doğduğu evin yakınlarında ki bir sokağın adı da Mevlid olduğu için yer bildiren anlamı da vardır.

Mevlid Nedir?

Mevlid Gecesi Yapılması Gerekenler
Mevlid Gecesi Yapılması Gerekenler

Peygamber Efendimiz (sav) in övgüsünün yapıldığı şiirlere denir. Bu şiirlerden bahsedilince akla ilk olarak Süleyman Çelebi nin ” Vesiletü’n Necat ” adlı eseri gelmektedir. Peygamber Efendimiz ‘e (sav) olan sevgisini bu şiir ile tüm dünyaya duyurmuştur. Öyle ki dua misali olarak bile okunmaya başlamıştır.

Mevlidin ilk olarak fatimiler zamininda yapıldığı söylenmektedir. Hz. Fatıma (Ra) ve Hz. Ali (Ra) in doğum zamanlarında mevlid okunduğu söylenmektedir. İmam Suyutinin görüşüne göre; mevlid ilk olarak Selahaddin Eyyubi döneminde Ehl-i Sünnet devletleri arasında okutulmustur. Osmanlı zamanında III. Murat 1588 de Mevlid Kandilini resmilestirmistir. Sarayda, Ayasofya da ve Sultan Ahmet Cami’inde terti edilmiştir. Bu tertibe hem devlet erkanı hem de halk katılmaktaydı.

Mevlid Gecesi Yapılması Gerekenler

Mevlid Gecesi Yapılması Gerekenler
Mevlid Gecesi Yapılması Gerekenler

Camileri gezerek veya kandil simidi dağıtarak olmaz. Herkese sadece hazır bir kandil mesajı göndermekle de olmaz. Mevlid Gecesi kulluk cizgimizde açılan arayı kapatma gecesidir. Namaz ve ibadetleri arttırma gecesidir. Allah ı tanıma ve iman zaafiyeti konularını düzeltme gecesidir. Peygamber Efendimiz (sav) izinden gitme gecesidir.

Biz ki insanız. İnsan sever. Sevdigini söyleyen insandan ispat istenir. Eğer biz ki Peygamber Efendimiz (sav) i seviyorsak bunu ispat etmek için bu geceden daha güzel bir gece yok. Bu gece sevgiyi ispat gecesidir. Arabada bolca ilahi dinleyerek bu sevgi ispat edilemez. İspat Peygamber Efendimiz (sav) e benzemekle olur. Şimdi düşünelim Peygamber Efendimiz (sav) e ne kadar benziyoruz. Yani Peygamber Efendimiz (sav) i ne kadar seviyoruz.

Bu gece yani Mevlid Gecesi benzeme gecesidir.

“De ki; Eğer ALLAH’ı seviyorsanız bana uyun ki ALLAH da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın”

Al’i İmran Suresi 31. Ayet

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
admin

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir