Dua, sure ve ayet hakkında tüm bilgilerin yanı sıra İslam Dini ve Gereklilikleri ayrıca yaşanan savaşlarıda kaleme alıyoruz

Kurban Bayramı Hakkında Bilgiler

0 52

Kurban Bayramı nedir? Kurban Allah’a şükretmek, yakınlaşmak, varlığına emrine tabii olmak inanışını göstermek amacıyla yaptığımız bir ibadettir.

Kurban Bayramı her yıl hac ibadetini yerine getiren binlerce din kardeşimizle ve yet yüzünde milyarlarca kardeşlerimizle birlikte yaptığımız harika bir ibadettir.

Kurban Bayramı zamanında imkanı olup bu coşkuyu yaşamak isteyenler, emredilen koşulları taşıyan hayvanları Allah için keser ve Allah’a feda ederler.

Bu ibadet insanlık tarihi kadar eskidir. Baktığımızda ilahi dinlerin en önemli ibadeti sayılır ki İslam dininin de emrettiği ibadetlerden biridir.  

Allaha kul olmanın ebedi hazzını ve huzurunu namazlarımızla, tekbirimizle, tehlillerimizle, kurbanlarımızla bütün kâinata adeta ilan ediyoruz.

Kurban Bayramı Nedir?  

Kurban etmek ibadeti Hz. İbrahim ve Hz. İsmail arasında geçer. Zamanında Hz. İbrahim bir oğlu olursa onu Allah için adak edeceğini vaat etmişti.

İşte Hz. İbrahim bir gün evinde uyuduğu sırada rüyasında oğlu İsmail’i kurban ettiğini görür. Adağını hatırlasa da bu rüyaya itimat etmez lakin bu rüyayı arka arkaya görünce kararını verir ve Mekke’ye gider.  oğlu İsmail’i annesinin yanında görür.

Oğluna rüyasını hemen anlatmaz ve yanına bir ip ve bir bıçak alır. Arkasından ev halkı için vadiden odun toplayacağını söyler.

Baba ve oğlu vadiye doğru giderken, şeytan insan kılığında gelerek Hz. İbrahim’in karşısına çıkar. Allah’ın bu emrini yerine getirmemesi için vesvese verir, aklını çelmeye çalışmıştır. Lakin Hz. İbrahim laflara itibar etmez.

Arkasından oğluna: “Ben seni rüyamda Allah için kurban ederken gördüm.” der ve rüyasını anlatır. Hz. İsmail bu rüyayı dinleyince “Babacığım sen emrolunanı yap! Beni kurban edeceğin vakit, beni elindeki iple sıkıca bağla ki sana karşı bir şey isabet edip de ecrim eksilmesin. Hem sen beni yüzükoyun yatır ve alnımı yere getir ki yüzüme bakınca belki kalbin incelir ve Allah’ın sana emrettiği şeyi yerine getirmene engel olabilir diye korkarım!” dedi

Hz. İbrahim bütün imtihanlardan geçerek oğlunu tam kurban edecekken Allah tarafından “Ey İbrahim! Rüyana olan sadakati gösterdin, işte sana oğlunun yerine boğazlayacağın bir kurbanlık, sen onu boğazla!” denmiştir.

Kurban Bayramı Hz. İbrahim peygamberin oğlu Hz. İsmail’i adağı olduğu üzere kurban etmek istemesi ve Hz. İsmail’in bunu kabul etmesiyle Allah’a karşı gösterilen harikulade sadakatin karşılığı olarak hayvan kurban edilmesinin hatırasını taşımaktadır.

İlginizi Çekebilir
Hamilelikte Okunacak Sureler Hangileridir?

Müminler aynı zamanda bu günlerde Kurban Bayramı zamanında bu iki peygamberin Allah’a karşı verdikleri başarılı imtihanın sevincini hatırlamakta ve yaşamaktadırlar.

Dini Bayramlar

Allah’a karşı olan kulluğun ve yaratılışın bir borcu olan namazların dinimizde ayrı bir yeri vardır. O bayram gününde kıldığımız sabah namazından sonra bayram namazını eda ederiz. Cemaatle kılınan bu bayram namazına dini yaşantısını büyük ölçüde kaybetmiş kişiler dahi gelir. Zira bayram namazları toplumun manevi hayatında yer etmiş ve gelenek haline gelmiş çok güzel birer âdettir.

Düşünün ki Namazla rütbesi, mevkii, serveti ne olursa olsun, gelen herkes kudreti ve rahmeti sonsuz olan Allah’a yönelerek Onun huzurunda saf bağlar, kul olmanın manası ve huzuru anlaşılır. Allah’ın Kudreti ve büyüklüğü tekbirlerle ilan edilir. Allah’ın rahmetin büyüklüğü ve sonsuz nimetlere karşı  Elhamdülillah de şükrederiz. El açıp Rabbimize el açıp yalvarırız.

Bir yandan bayram namazları Allah’ın dergahında saf saf dizilmiş Müslümanların kardeş olduklarını ilan eden en manalı hallerden biridir.

Namaz kılındıktan sonra herkes sevinçle birbiriyle bayramlaşır ve akabinde bayramın ikinci vazifesi olan kurbanlarını kesmek üzere dağılırlar.

Kurban Kesmek Farz mı? Kurban Kime Düşer?

Kutsal kitabımız Kuran’da kurban kesme ile yükümlü olanlar belirtilmiştir. Maddi imkanı olan Her Müslüman’ın bu ibadeti yerine getirmesi gereklidir.

Kurban kesmek ibadeti için akıl sahibi olmak, ergenlik dönemini geçmek, temel ihtiyaçlarını karşılayacak kadar maddi varlığa sahip olmak ve borcu varsa üzerinden 1 yıl geçirmiş olmak gereklidir.

Bununla birlikte borcunun dışında 80.18 gram altın karşılığında bir maddi imkana sahip olanların da kurban kesmesi uygundur denilmiştir.

Kurban kesmek Hanefi mezhebine göre vaciptir. Diğer mezhepler için sünnet kabul edilmiştir. Ayrıca kurban vekaleti verme ile hayır kurumları aracılığı ile de kurban kesilebilir ki bu işi de ihmal etmeyelim. Zira mazlum olna hayatında et görmemiş nice din kardeşimiz vardır.

Kurbanlar Yalnız Allah Rızası İçin Kesilir

Kurban Bayramı

Bayramın namazla başlayan Allah’a yakınlaşma fiili kurbanla ileri merhalelere geçer. Müslüman kişi bilir ki kestiği kurbanın kanıyla birlikte günahları da akıp gider, iç dünyasında bir sevinç bir huzur hisseder. Hele ihlasla olunca bu huzur ve sevince doyum olmaz.

Allah için fedakarlık yapmanın en güzel örneğinidir. Kurban demek teslimiyet demektir. Onu ailesiyle birlikte her türlü bela ve musibetlerden, sıkıntılardan kurtarmaya vesile olmak demektir.

Kurbanların kesilmesiyle birlikte sıra kurban etlerinin taksimine gelir. Öteden beri biliriz ki etin üçte biri fakirlere, üçte biri komşulara, kalan kısmı da evde çoluk çocuğa ayrılır.

İlginizi Çekebilir
Kaza ve Kadere İman - Hakkında Ayet ve Hadisler

Böylece biz Müslümanlar bir taraftan Allah’a karşı kulluk vazifelerini yerine getirir diğer taraftan da insanlara karşı olan mesuliyetimizi yerine getirmiş oluruz. İnsanlar arasında hem sevgi hem kardeşlik hisleri gelişir. Kin ve düşmanlık gibi hisler eriyip gider.

Kurban Bayramı kardeşliğin ve birliğin temsili olup yardımlaşmanın en çok vücut bulduğu bir zamandır.Sosyal hayatta adalet anlamı vardır.

Bu şekilde İslâm âleminde aynı anda milyonlarca Müslümanın kurban kesmesi ve toplumsal yönü ne kadar muhteşem bir manzaradır.

Demek ki, milyonlarca insan Allah’ın tek bir emriyle harekete geçiyor ve isteğini yerine getiriyor. Bunu tefekkür etmenin bize kazandırdığı manevi kuvvetin ve lezzetin derecesini düşünmeliyiz.

İşte bütün biz mü’minler ilahi rızaya erebilmek ve bu anlatılanlara tan manasıyla yaşamak için kurbanları Allah için keseriz.

Kurban Bayramı’nda Yapacaklarımız

Kurban Bayramı vaktinde kurban eti dağıtmakla birlikte sadaka ve hediye vermekte önemlidir. Zira Peygamber Efendimiz (a.s.m) bayram namazı sonralarında sahabeleri sadaka vermeye teşvik etmiştir.

Bayram zamanında yemek içmek ve ikram etmek dinimizin bize tavsiye ettiği güzel vazifeler içindedir. Hatta bundandır ki bayram günlerinde oruç tutmak haram kılınmıştır. Buna işareten Peygamber Efendimiz (sav) “Teşrik günleri yemek içmek günleridir. “demiştir.

Bu bakımdan bayram namazından sonra getirdiğimiz teşrik tekbirleri nedeniyle bu günler “teşrik günleri” olarak isimlendirilir. Bu günlerinde yemek, içmek, neşeli olmak, sevincini açıkça göstermek ve özellikle çocuklara maddi-manevi ikramlar yapmak sünnettir.

Bayramlar neşe ve sevinç zamanı olduğundan içinde günah bulunmayan ve meşru olan oyun ve eğlencelere izin verilmiştir. Zira bunlar coşkunluğun ve ruh sevincinin halidir.

Kurban Bayramının Adapları

Kurban Bayramında sabahtan erken kalkmak, gusül etmek, misvak yada fırça ile dişleri güzelce temizlemek, güzel kokular sürmek, temiz ve güzel şeyler giyinmek, sevinçli olmak, insanlara güler yüz göstermek, sadaka ve hediyeler vermektir.

Bayram gecesini de ihya etmek, evden bayram namazı için çıktığımızda hiçbir şey yememek ve iftarı (bu sabahki ilk yemeğini), kesilen kurbanın etiyle yapmaksokaklarda açıktan tekbir almak,.

Evine dönerken camiye giderken gittiği yoldan başka bir yolu kullanmak, bayramlaşmak ve musafaha etmek, hususen aile fertlerini ve bilhassa çocukları hediyeler ile sevindirmek, bayramın adapları arasındadır.

Hem Bayramın dördüncü günü ikindi vaktine kadar farz namazların arkasından teşrik tekbirleri almak vaciptir.

Rabbimizin bu zamanında yaptığımız tüm ibadetleri kabul buyurması duasıyla sizlerin Kurban Bayramı nı tebrik ediyoruz. selametle kalınız.

Bayram namazı nası kılınır okumak için burayı tıklayınız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.