Hz. Hasan Ve Hz. Hüseyin İle Birlikte


0
Hz. Hasan Ve Hz. Hüseyin İle Birlikte

Hz. Muhammed’in hayatı, gerçekten de her alanda bize örnek olan olaylarla doludur. Biz de bu yazımızda torunları Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin ile birlikte Peygamberimizin yaşadığı bir olayı size aktarmak istedik.

O, sadece iyiyi tembih etmekle kalmıyor, aynı zamanda bizzat hayatında bunu tatbik ediyordu. Bu yüzden, hem güvenilir hem de iyi huyluydu. Kainatın onun yüzü suyu hürmetine yaratılmasının altında da her zaman bir hikmet vardı. Onun her adımı, her konuşması, her hareketi ve hatta susması dahi mükemmeldi.

Yaşadığı olaylar, torunlarını namaz kılarken sırtında taşıması, güler yüzlülüğü ve hemen hemen her şeyi bizim için örnekti. Öyle güzel yaşanmış olayları var ki onun ve ehli beytinin, işte onlar da bizim için çok değerli şeylerdi.

Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin İle Birlikte İşte güzel bir hikaye…

Bir gün Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin artık yetişkinlik dönemine gelmiş ve spora ilgileri de son dönemlerde bir hayli artmaya başlamıştı. Hatta aralarındaki bu tatlı rekabet ile kendi aralarında onca yarışa girerlerdi. Kimi zaman at sırtında yarışır, kimi zaman nehirlerde yüzme yarışına girişir, kimi zamansa güreşirlerdir. İşte yine günlerden bir gün Hasan ve Hüseyin bir güreşe tutuldular.

Hz. Muhammed ve Hz. Ebubekir başta olmak üzere birçok kişi, bu genç ve yakışıklı delikanlıları izlemeye koyulmuşlardır. Bir süre sonra artık en hararetli zamanda, Peygamberimiz bir anda Haaaasan, Haaaasan diye desteklemeye başlar.

Etraftaki sahabeler, şaşkın bir şekilde bu olaya anlam veremezler. Zira, Peygamberimiz hiçbir zaman torunları arasında fark gütmez ve her zaman ikisinin de yanında olurdu. Fakat bu sefer her zamanki gibi olmuyordu. Bu kadar meraklı bakışın arasında Ebubekir’in ki ise bir hayli fazla idi. Her ne kadar diğer sahabeler bunu sormaya utandılarsa da, Hz. Ebubekir tüm cesaretini toplayarak sordu:

Ya Resulallah, kimse senin bugüne kadar torunların arasında fark güttüğüne şahit olmadılar. Ne oldu da bir anda Hasan, Hasan diye taraf tutmaya başladın.

Peygamberimiz tebessümlü bir şekilde: “Görmüyor musun Ya Eba-Bekir, Cebrail de Hüseyin’i tutuyor”

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
admin

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir