Dua, sure ve ayet hakkında tüm bilgilerin yanı sıra İslam Dini ve Gereklilikleri ayrıca yaşanan savaşlarıda kaleme alıyoruz

Hz. Ali (r.a ) Halifelik Dönemi Cemel (Deve) Olayı – Savaşı

1 225

Hz. Ali (r.a ) Halifelik Dönemi Cemel (Deve) Olayı – Savaşı

Tarihi: 656 yılında meydana gelmiştir.

Nedeni: Hz. Ayşe, Hz. Osman (r.a)’ın katillerinin bulunmasında Hz. Ali(r.a)’ın yavaş davrandığını düşünüyordu. Hz. Talha ve Hz. Zübeyir’in de desteklerini alarak Hz. Ali (r.a)’ın halifeliğini tanımadıklarını bildirip bir ordu topladılar.

Tarafları: Hz. Ali (r.a) ile Hz. Ayşe ve destekçileri Hz. Talha ve Hz. Zübeyir arasında yaşanmıştır.

Sonuçları:

  • Ali(r.a)’ın ordusu savaşı kazanmıştır.
  • Talha ve Hz. Zübeyir şehit olmuşlardır.
  • Her iki taraftan da yaklaşık olarak 10.000’er kişi şehit düşmüşlerdir.
  • Ayşe Medine’ye gönderilmiştir.
  • Devletin merkezi ilk defa değiştirilerek Irak’ın Küfe kentine taşınmıştır.

Önemi: Bu savaş Müslümanlar içerisinde ilk yapılan ilk iç savaştır.

Cemel Olayı – Savaşı (Deve Olayı – Savaşı ) Kısa Özeti

Hz. Ayşe, Hz. Osman (r.a)’ın katillerinin bulunmasında Hz. Ali(r.a)’ın yavaş davrandığını düşünüyordu. Hz. Talha ve Hz. Zübeyir’in de desteklerini alarak Hz. Ali (r.a)’ın halifeliğini tanımadıklarını bildirip bir ordu topladılar. Şam valisi Muaviye de bu orduya manevi destek olmuş ancak askeri bir destekte bulunmamıştır.

Hz. Ayşe’nin ordu toplayarak Basra bölgesinde toplandığını öğrenen Hz. Ali (r.a) ordusunu toplayarak karşılarına çıkmıştır. Hz. Ali (r.a) Hz. Ayşe ve Hz. Zübeyir’e bir elçi göndererek bu meselenin barış içinde halledilmesini istediğini bildirdi. İki tarafta Hz. Osman (r.a)’ın katilini bulmak istiyordu ve barış içinde bu meseleyi çözmek için anlaştılar. Herkes çadırlarına çekilip sulh içinde geceyi geçirirken bu barış halinden rahatsız olan Hz. Osman(r.a) katilleri yine boş durmuyorlardı. Adamların bir kısmını Hz. Ali (r.a)’ın yanına diğer bir kısmını da Hz. Ayşe’nin yanına gönderen İbn-i Sebe iki tarafın arasına fitne sokarak yaklaşık 20.000 kişinin ölümüne neden oldu. Bu savaşta Hz. Talha ve Hz. Zübeyir de Şehit olmuşlardır.

Böylece Müslümanlar arasında ilk iç savaş yaşanmış oldu.

İlginizi Çekebilir
Yermük Savaşı Tarafları - Sebep ile Sonucu ve Önemi

Hz. Ali(r.a)’ın ordusu savaşı kazanmıştır. Hz. Talha ve Hz. Zübeyir şehit olmuşlardır. Her iki taraftan da yaklaşık olarak 10.000’er kişi şehit düşmüşlerdir. Hz. Ayşe Medine’ye gönderilmiştir. Devletin merkezi ilk defa değiştirilerek Irak’ın Küfe kentine taşınmıştır.

1 yorum
  1. ecemsu medine sudenaz ŞENOL diyor

    çok iyi işime yaradı sınvımada sözlümede 100 kazandırdı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.