Hazreti Nuh kısaca kimdir?


0
1 Paylaşım
Hazreti nuh
Hazreti nuh kimdir

Hazreti Nuh (a.s) Mezopotamya’da yaşamış bir peygamberdir. Hazreti Nuh (a.s.) insanlığın ikinci atası olarak kabul edilir.

Hz Adem ile başlayan insan hayatı bir tufan ile son bulmuş, Hazreti Nuh (a.s) ile yeniden başlamıştır. Hz. Nuh’un (a.s.) 4 çocuğu bulunur. Hz. İdris’in (a.s.) göğe kaldırılmasından sonra insanlar putlara taptılar.

Hazreti Nuh (a.s.) insanları bir ve tek olan Allah’ın dini ne davet etti. İnsanlar onunla dalga geçtiler. Fakat o yılmadan, bıkmadan Allah’ın dini için çalıştı. Hazreti Nuh’un (a.s.) adı Kur’an-ı Kerim’de tam 43 kez geçer.

Bu mübarek peygamber 950 yıl yaşamış ve ömrünü insanlara Rabbinden geleni tebliğ ile geçirmiştir. Fakirleri doyurmuş, çıplakları giydirmiş, davranışlarıyla kavmine örnek olmuştur.

Hazreti Nuh Peygamberin Kıssası

Hazreti Nuh (a.s) çok iyi bir marangozdur. Ayrıca denizciler piri olarak da kabul edilir. Kavminin putlara tapmasına çok üzülüyordu. Onların Allah’a iman etmesi için, elinden geleni yapıyor ve usanmadan tebliğ vazifesini yerine getiriyordu.

Çocuklarından biri de maalesef onun peygamberliğine inanmıyordu. Ona inanmayan oğlunun adı Kenan idi. Hazreti Nuh’a (a.s.) Rabb’inden emir geldi ve bir gemi inşa etmesi ona emredildi. Kavmini uyardı dedi ki gelin iman edin yoksa bir tufan gelir de sizi yok eder. O gemiyi inşa etti kavminden ona inanmayanlar, geminin yanından geçerken onunla alay ettiler.

Hazreti Nuh Peygamberin Gemisi

Ama o onlara bir ve tek olan Allah’a iman etmeleri ona yönelmelerini ve onun emirlerine uymalarını söyledi. Kendisine bile faydası olmayan bu putlara tapmayın dedi. Onlarsa dinlemeyip hakaret ettiler. Hatta onu hırpaladılar, ama o vazifesinden hiç geri kalmadı ve gemiyi tamamladı.

Üç kat olan gemide en alta vahşi hayvanlardan birer çift alındı. Orta kata evcil hayvanlardan birer çift yerleştirildi. En üst katta da 72 Mümin bindi. Hazreti Nuh (a.s.) kavmine dedi ki “Ey kavmim Bulunduğunuz bu yerleri sular basacak, gelin Allah’a inanın ve gemiye binin” dedi. Lakin kendi oğlu olan Kenan ile karısı ve birçok kişi ona iman etmeyerek gemiye binmediler.

Dediler ki sen saçmalıyorsun yüksek bir yere çıkar ve kurtuluruz dediler. Gemiye diğer 3 oğlu olan Ham, Yafes ve Sam bindiler. Sonra birden bir tufan koptu. Bu tufan o kadar şiddetli ve etkiliydi ki kısa bir sürede yeryüzünü sular kapladı.

Gemidekiler sularla birlikte hareket ettiler. Gemiye bilmeyenler ise ne yaptılarsa kurtulmadılar ve boğulup helak oldular. Bunun için Hazreti Nuh’a (a.s.) insanlığın ikinci atası denmiştir.

Aşurenin Hikayesi

Tufanından sonra gemi aylarca su üzerinde kalır. Gemide kalan yiyecekleri Hazreti Nuh bir kazana koyar ve onları pişirir. Hala günümüzde de yapılan bu yemeğe aşure denmektedir.

Muharrem ayının 10. Günü eşe dosta, fakir fukaraya dağıtılır. Dinimizde Muharrem ayının önemi büyüktür. Cenabı Allah gökyüzünü ve yeryüzünü bu ayda yaratmıştır. Hz. Musa Muharrem ayında Kızıl denizi ikiye yaramıştır. Hz İsa Aleyhisselam Muharrem ayının 10’unda doğmuş ve göğe Muharrem ayının 10’unda yükselmiştir.

Hz. Yusuf Aleyhisselam kuyudan bugün de kurtulmuştur. Hz Yunus Aleyhisselam bugün de balığın karnından kurtulmuştur. Hz Yakup aleyhisselamın gözleri bugün de açılmıştır. Hz İbrahim’in oğlu İsmail Aleyhisselam Bugün de doğmuştur. Eyüp Aleyhisselam hastalığından bugün de Şifa bulmuştur. Hz Adem Aleyhisselam’ın tövbesi Bugün de kabul edilmiştir.

Hz Nuh’un Mucizeleri

Kavminden bazı kişiler mucize olarak ondan büyük kayaları toprak etmesini istedi. Hz. Nuh Aleyhisselam kayalara eli ile işaret etti. Kayalar toprak oldu. Kavminden bunu gören 12 kişi imana geldi.

Bir gün kavminden bir aile çocuklarını kaybetmişti. Her yerde arıyorlardı. Hazreti Nuh (a.s.) peygambere gelip eğer çocuklarımızın nerede olduğunu bilirsen, sana iman ederiz dediler. Ona Yüce Allah çok uzakları görme yetisi verdi. Çocuğu çok uzaktan görüp nerede olduğunu söyledi ve ailesi iman etti.

Kavminden bir grup gelip, Eğer Sen Allah’ın Peygamberi isen bulutsuz yağmur yağdır da görelim dediler. Hazreti Nuh Aleyhisselam ellerini semaya kaldırdı. Duaya başlar başlamaz bulutsuz havada yağmur yağdı. Kavminden bu kişiler, onun peygamberliğine iman etti. Yüce Allah’ın buyruklarına boyun eğdiler, imanla şereflendiler.

Allah 950 sene gibi uzun bir ömürde bıkmadan usanmadan tebliğ eden, insanlığın 2. atası olan bu mübarek peygamberden razı olsun vesselam.

Sabır kahramanı Eyüp peygamberin hayatın okumak için buraya tıklayınız.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
1 Paylaşım
admin

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir