Hazreti Lut Kısaca Kimdir?


0
Hazreti lut
Hazreti lut kimdir

Hazreti Lut İbrahim’in (a.s.) kardeşi olan Harran’ın oğludur. Yani Hz. İbrahim’in (a.s.) yeğenidir. Hz. Lut (a.s.) Hz. İbrahim (a.s.) ile aynı dönemde yaşamış onunla beraber hicret etmiştir.

Hazreti Lut (a.s.) Sodom kavmine peygamber olarak gönderilmiştir. Sodom Kavmi çok azgın ve haddi aşan bir kavimdi. Hazreti Lut peygamberin  Kur’an-ı Kerim’de ismi 27 yerde geçmektedir.

Hazreti Lut Peygamberin Kıssası

Hazreti Lut (a.s.) çok misafirperver çok sabırlı ve çok yardımsever bir insandı. Çitçilik ile uğraşırdı. Peygamberlik vazifesi ona geldiğinde kavmine Allah’ın emir ve yasaklarını anlattı.

Kavmi ise eşcinsellik, yani livata günahını işliyordu. Puta tapıyorlar. İçki, kumar gibi daha birçok günahı işliyorlardı. Hazreti Lut (a.s.) peygambere zaman zaman misafirleri geliyordu

Bir gün Rabbimiz Hz İbrahim’e genç delikanlı suretinde çok yakışıklı 3 tane insan suretinde melek gönderdi. Hz. İbrahim (a.s.) onları misafir etti. Hemen bir buzağı kesti eşi Sare validemiz de onu pişirdi. Ve 3 misafirin önüne mükellef bir sofra koydu.

Hz. İbrahim (a.s.) onların yemekleri yemediğini görünce neden yemiyorsunuz? sizin için hazırladım dedi. O üç genç sana müjde vermek için bizi Rabbimiz gönderdi. Bizler Rabbimizin görevlendirdiği melekleriz. Biz Lut Aleyhisselam’ın yanına gidiyoruz. dediler.

Hz. İbrahim 120 yaşlarındaydı. Eşi Sare validemiz de 90 yaşlarındaydı. Ey İbrahim Rabbim sana bir çocuk verecek dediler. Sare validemiz kulak misafiri oldu ve dedi ki o gençlere ben 90 yaşındayım ve Gençken de doğum yapmadım yani kısırım dedi.

O Melek “Rabbim size muradınızı verecek dedi.” Ve Sare validemiz çok sevindi. Onlara İshak peygamberi müjdeledi. İnsan suretinde gelen melekler Hz İbrahim’e biz Lut kavmini helak etmek için görevlendirildik. Sodom kabilesini Rabbimiz altüst etmemizi başlarına taşlar yağdırmamızı emretti.

Hz İbrahim hemen orada Lut ve inananlar var onlar ne olacak dedi. Onları güvenli bir bölgeye götüreceğiz. Onlar kurtulacak fakat Hz. Lut’un (a.s.) eşi o da helak olacak dediler.

Bu sapık kavmin perişan halleri karşısında Hz. Lut daima Rabbine sığınırdı. O’ndan yardım isterdi. Allâh Teâlâ’ya yalvararak şöyle dua ederdi.

Hazreti Lut Peygamberin Duası

“Rabbim! Beni ve ailemi, onların yapageldiklerinden (bu çirkin işlerden) kurtar!” (Şuara suresi 169. ayet) ve “Şu fesatçılar (bozguncular) güruhuna karşı bana yardım eyle Rabbim!” (Ankebut suresi 30. ayet)

Hz Lut’un eşi evlerine genç ve yakışıklı misafir gelince hemen bir ateş yakar evin bacasından dumanı gören azgın kavim ise evin dışında beklerdi. Evin iki bacası vardı. Biri yemek pişirilen baca diğeri ise azgın kavme işaret verdiği baca idi.

Ve o 3 genç oradan uzaklaşıp Hazreti Lut peygamberin yanına gittiler ve ona misafir oldular. Hazreti Lut peygamber onlara ikramda bulundu. Lakin eşi boş durmadı ve yine bacadan azgın kavme işaret verdi.

Sapık bir kavmin başına gelenler

Eşinin ise bu durumundan yani baca konusundan hiçbir haberi yoktu. Bu işareti gören azgın kavim, Hazreti Lut peygamberin kapısına dayandı. O genç misafirleri bize ver dediler? Bu mübarek peygamber beni misafirlerime mahcup etmeyin, bu yaptığınız çok kötü bir şeydir.

Tövbe edin size tertemiz kızlarımı vereyim. Allah’ın istediği doğrultuda yaşayın Allah tövbe edenleri affeder dedi. O üç genç Hz. Lut peygambere eşine duyurmadan “Bizler Rabbimizin görevlendirdiği melekleriz sana inananları ve iki kızını yanına al ve emniyetli bölge olan şu vadiye gidin. Gece yola çıkın ve uzaklaşın onlar bize bir şey yapamaz dediler.

Bunun üzerine Hz. Lut (a.s.) yanına kendine inan iki kızını ve müminleri alıp gece oradan uzaklaştı. Sabaha karşı bu azgın kavim önce korkunç bir ses duydu arkasından ise başlarına taşlar yağdırılmak suretiyle Rabbimiz onları helak etti.

Sodom kabilesi yaptığı eşcinsellik, puta tapma kumar, içki gibi kötü alışkanlıklardan dolayı helak oldu. Hazreti Lut peygamber vadiye varınca, eşinin yanında olmadığını fark etti. O eşinin onlarla işbirliği yaptığını bilmiyordu.

Dedi ki eşim de orada kaldı ve Cebrail vahiy getirdi. Eşinin onlara işaret verdiğini, haber verdiğini onlara yardım ettiğini bildirdi. Bunu işiten Hz. Lut peygamber çok üzüldü. Zira eşi de orada helak oldu.

Lut Aleyhisselam’ın Mucizeleri

Bir keresinde Kavmi içindeki birtakım insanlar ondan bulutsuz yağmur yağdırmasını istedi. Hazreti Lut Aleyhisselam ellerini göğe kaldırdı ve dua etti. Yağmur yağdı.

Mümin olmak isteyen Sodom kabilesinden insanlar, ondan mucize görmek istiyorlardı. Mucizeler Peygamberlere verilen olağanüstü olaylardır. Lut Aleyhisselam cansız nesnelere, taşlarla, kumlarla konuşurdu. Onlar da kendisine herkesin duyacağı şekilde cevap verirdi.

Uzak yerlerde olan olayları, daha haber gelmeden bilirdi. Haber gelince insanlar Lut Aleyhisselam’ın bu mucizesine şahit olmuş olurlardı. Ve bazıları iman ederdi Tabii ki nasibi olanlar.

Evet peygamber kıssaları bizlere ders verir, ibretliktir ki Mukaddes kitabımızda bu kıssalar anlatılmış. Onlar asla bir hikaye olamaz. Bizlere ders verir der ki sakın sapıklık içinde olmayın, Allah’ın emirlerine uyun, doğru yoldan çıkmayın ki helak olmayasınız.  

Balığın karnındaki peygamber Hazreti Yunus peygamberin hayatını okumak için buraya tıklayınız.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
admin

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir