Hac Nedir Neden Yapılır?


0
Hac nedir
Hac nedir ve nasıl yapılır?

Hac nedir? Belirli bir yeri muayyen bir zamanda belirlenen hareketlerle ziyaret etmeye Hac denir. Hac ibadetinin sözcük manası teveccüh ve kasd demektir. Burada ifade edilen yer Kabe-i Muazzama ve Arafattır.

Bu yazımızda hac nedir ve önemi üzerinde duruyoruz. Evet Kâbe’de ve Arafat’ta belirlenen hareketler ise Kabe’yi tavaf Arafat’ta vakfe, say gibi hac ibadetine mahsus hareketlerdir. Belirlenen zaman ise zilkade Zilhicce ve Şevval ayının ilk on günüdür.

Hac İbadeti

Hac Nedir

Hac ibadeti İslam’ın beş şartından birisidir. Hac ibadeti hem mal ile hem de beden ile yaptığımız ibadetlerden biridir. Mukaddes kitabımız Kur’an-ı Kerim’de Ali İmran suresi 97. ayette ” Kabe’ye bir yol bulabilenlerin, gücü yetenlerin beyti Hac ve ziyaret etmesi Allah’ın insanlar üzerindeki bir hakkıdır.” denilmektedir.

Hac ibadeti Hicretin 9. Yılında farz kılınmış olup hac ibadeti mükellef olan her erkek ve kadına hayatlarında bir kere olmak üzere farz kılınmıştır. Peygamber Efendimiz Hz Muhammed Mustafa(SAV) bir hadisinde şöyle der.” Kim sevabını Allah’tan umarak Hac eder ve şehveti terk edip günah işlemezse yani kötü davranışlardan sakınırsa geçmiş günahları bağışlanır.” Bir rivayette de anasından doğduğu gibi tertemiz olur. “demiştir.

Bu büyük bir müjde değil midir? Hac ibadetinin ne kadar mühim olduğunu anlatır insanlığın günahlarından arınması ve tertemiz olması bir mümini en çok arzuladığı şeylerdendir.    

Bir Müslüman eğer sağlıklıysa, gerekli parası varsa, zaman ve yol emniyeti bakımından bir engeli yoksa Hac yapmalıdır. Yapmazsa günahkâr olur. 

Hac Nedir ve Nasıl Yapılır?

Hac vazifesini yerine getirirken Müslümanlar ihram denilen kefene benzer dikişsiz elbiseyi örtünürler. Bunun manası insanın ölümünü ve dünya ile bağlantısını kesmesini ifade eder. Arafat da Vakfe Mahşer gününün temsilidir.

Arafat’ta vakfe den sonra tekbirlerle Hancılar Müzdelife’ye giderler. Bayram gecesini orada geçirirler. Bayram günü şeytan taşlamak ve kurban kesmek üzere Mina’ya giderler. Tavafta ise Kabe’nin etrafında dönüş vardır.

Bu Kainat düzeninden alınmış bir ibadettir kainatta Güneş gezegenler kendi ekseni etrafında veya Diğer gezegenlerin etrafında dönerler Böylece merkeze olan aşklarını ve bağlılıklarını göstermiş olurlar. Burada Kabe bir sembolüdür. Onun etrafında dönüş ise İslam dinine, Rabbimize ve Peygamberimize olan bağlılığımızı sembolize eder.

Kıblemiz Kabeyi her dönüş, yedi kat göklerin üstüne çıkmak, nefsimizi basamak basamak aşarak Rabbimize kulluğumuz ifade etmek, yani hayatın gayesine varmak, asıl olan hayata kavuşmak manalarını da ifade eder.

Haccın Adabı

Hacca gitmeden önce hacı adayı borçlarını ödemelidir kul hakkı ile hacıya gitmemelidir. Gitmeden önce dargın olduğu kimselerle barışıp, helalleşmelidir. Akraba eş dost ile vedalaşıp onlardan dua istemelidir.

Gitmeden önce fakirlere sadaka dağıtmalı, daima abdesti bulunmaya gayret etmeli, Kur’an okumaya gayret etmeli, boş vaktini zikirle geçirmeli, samimi ve ihlaslı bir şekilde tövbe etmeli yolculuğa çıkmadan iki rekat namaz kılmayı, evden çıkarken Ayetel Kürsi ve İhlas Suresi’ni okunmalıdır.

Eğer elinde bir emanet varsa onun sahibine teslim etmeli üzerinde kaza namazı borcu ve Kaza orucu borcu varsa onları yerine getirmelidir.

Hacı çok değerli bir ibadettir Peygamber Efendimizin ayak bastığı o mübarek kutsal toprakları adımlamak, asr-ı saadeti içimizde  tüm benliğimizle hissetmek, insanın olgunlaştıran, değiştiren, toplumsal boyutta empati kavramını aşılıyan  hayatın bir dönüm noktasıdır. Müminler arasındaki dayanışmayı ve kardeşliği arttıran büyük bir ibadettir.

Hac İbadetinin Faydaları

Hac ibadetinde dünyanın her yerinden Müminler bir araya gelerek kaynaşırlar. Aralarındaki din kardeşliğini pekiştirirler, kötülükleri terk edip Allah’a tam manası ile kul olup hayatlarında Haccı bir milat yaparlar.

Ayaklar Yalın ihram içinde Mahşer gününün provasını yaparlar ölüm hatıra gelir kalpler yumuşar duygular heyecana gelerek yaşamın esas gayesi anlaşılır dünyanın bir oyun ve eğlenceden ibaret olduğu burada anlaşılır çoğu insanın hayatında hac ibadeti Bir dönüm noktasıdır. Aslında hac nedir sorusunun en güzel cevabı yaşayan bilirdir.

Hacdan döndüğünde artık bir rütbe gibi hacılığa layık olmak için, Allahü Teala’nın rızasını kazanmak için daha büyük sorumluluğu Hacılar hisseder.

Toplumda da hacı diye hitap edilen bu insanlar davranışlarına Özen gösterip bu rütbeyi layıkı ile taşımak için gayret ederler. Hac ibadetinde Cihat sevabı vardır çünkü onda hem yolculuk, hem nefisle mücadele hem de bütün sıkıntılara tahammül vardır.

Hac nedir sorusunun pek çok cevabı vardır. Elbette bu konuyu farklı boyutlarda incelemeye devam edeceğiz. Allah’a emanet olunuz vesselam.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
admin

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir