Ertuğrul Gazi Türbesi


0
Ertuğrul Gazi Türbesi
Ertuğrul Gazi Türbesi

Ertuğrul Gazi Türbesi, Osmanlı Beyliği’nin kurucusu ve Osman Gazi’nin babası olan Ertuğrul Gazi’nin manevi şahsiyetini yaşatmak amacıyla yapılmıştır. Bu türbe Bilecik ilinin Söğüt ilçesinde yer almaktadır. Ertuğrul Gazi Osmanlı Beyliği’nin kuruculuğunu üstlenmesinin yanı sıra Selçuklu uç beyliği görevini de yapmıştır.

Ertuğrul Gazi Türbesi Ziyaret Günleri ve Saatleri

Ertuğrul Gazi, 1188 yılında dünyaya gelmiştir. Babası Gündüzalp annesi ise Hayme hatundur. Tarihte komutan ve lider olarak geçen Ertuğrul Gazi, Selçuklu Devleti’nin “Yassı Çimen” savaşında önemli bir yer almıştır. Aynı zamanda başarıları ile Osmanlı Devleti’nin kurucusu olarak tarihe adını altın harflerle yazdırmıştır. Bu değerli hükümdarı vefatından sonra ziyaret etmek ve ona dua okumak isteyen insanlar Ertuğrul Gazi türbesine giderek ziyarette bulunmaktadırlar.

Ertuğrul Gazi Türbesine ulaşmak için Bilecik ilinin Söğüt ilçesine gitmeniz gerekmektedir. Söğüt Merkezden yaklaşık olarak 500 metre kadar sola gidilince türbeye ulaşılmaktadır. Türbe ziyaretine gitmek isterseniz, müze ziyarete her gün açıktır ve gün sınırlaması yapılmamaktadır. Türbenin ziyaret saatleri ise sabah 07.00 ve akşam 18.00 arasındadır.

Ertuğrul Gazi Türbesi Hakkında Bilgi

Ertuğrul Gazi Türbesi

Ertuğrul Gazi Türbesi, altıgen yapılı ve kubbe örtülü bir mimari yapıya sahiptir. Dikdörtgen bir girişi bulunmakta olup bu girişten türbenin içerisine ulaşılmaktadır. Bu girişin iki tarafında ise pencereler bulunmaktadır. Ertuğrul Gazi türbesinin duvarları bir sıra taş ve iki sıra tuğladan örülmüş olup sandukanın yer aldığı türbenin içinde batı ve güneydoğu duvarlarına dikdörtgen pencereler açılmaktadır.

Bu türbe, tarih boyunca bazı onarım ve yenileme çalışmaları geçirmiştir. Bu çalışmalar Ertuğrul Gazi türbesinde yeniliklere ve değişikliklere yol açmıştır. Bu yeniliklerden bir tanesi türbenin giriş kapısına yerleştirilen kitabedir. Bu türbe, II. Abdülhamit döneminde de onarım geçirmiş ve bu onarım esnasında türbeye ikinci bir kitabe daha yapılmıştır.

Ertuğrul Gazi Türbesi, 13. Yüzyıl sonlarında inşa edilmiş tarihi bir yapıdır. Türbenin kesin yapım tarihi ise tam olarak bilinmemektedir. İlk önce Osman Gazi tarafından açık mezar olarak yaptırılmış olup sonradan I. Mehmet Çelebi tarafından türbe haline dönüştürülmüştür. III. Mustafa döneminde türbe yeniden yapılma amacı ile onarım görmüş ve ilk hali değişikliğe uğramıştır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
admin

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir