Dileklerin Kabul Olması İçin Okunan Dilek Duası – İstek Duası


0
İstek duası
İstek duaları

İstek Duası, istek ve arzularımızın gerçekleşmesi için, Allah’ımıza yalvarmak ve maddi veya manevi bir şeyler istemektir. Kudreti nihayetsiz olan Allah’tan biz aciz ve zayıf kulların o zatı zülcalelden istemesidir.

İstek duası esasen her dua gibi bir ibadettir. Çünkü dua ibadetler gibi rızayı ilahiyeye bakar ve  bu manada Peygamberimiz (s.a.v) “Dua, ibadetin özüdür.” buyurmuştur. Bu cihetle dua eden mutlaka karşılığını alacaktır. ya burada ya ahirette inşallah.

İstek Duası Arapça

Her duadan olduğu gibi dilek yada hacet dualarında da tövbe etmek esastır.

Dilek namazı

Estagfirullah min külli mâ kerihallah, Estagfirullahel’azîm ellezî lâ ilahe illâ hüvel hayyel kayyûme ve etûbü ileyh

Meali: Razı olmadığın şeylerden, yaptıklarımı affet ve yapmadıklarımı yapmaktan koru! Kendisinden başka ilah bulunmayan Hay, Kayyum ve Azîm olan Allah’a istigfar eder ve günahlarıma pişman olup O’na sığınırım.

Türkçe İstek Duası

“Yâ Rabbi! yalnız sana yalvarıyorum. Sevgili Peygamberin Hz. Muhammed (s.a.v) hürmetine yalnız senden istiyorum. O ki senin habibindir, o habibini vesile ederek, sana yalvarıyorum. Onun hatırı için kabul eylemeni istiyorum. Ya Rabbi onun hürmetine dualarımı kabul et!”

https://www.youtube.com/watch?v=vacbxa1K9Qo

İstek Duasında Dikkat edilecekler

Dilek duası gibi dualarının kabul edilmesi için bazı şartlar vardır. Dua ettiğinde duayı işiten ve he şeye gücü yeten bir zatın (ilahın) olduğunu bilmek ve hissetmek ve bundan şüphe etmemektir.

Dualarım niçin kabul olmuyor dememeli unutmayalım belki daha vakti vardır ısrarla devam edeceğiz.

Duaya tövbe, istiğfar ile başla ve salavat getir duayı yapa ve tekrar salavat ile bitir. Salavatlar makbul dualardır ortası da makbul olur inşallah. Samimane, yalvararak ihlas ile dua etmelidir.

Hz. Peygamber Efendimiz (s.a.v) sahabelere dedi ki Allah’a günah işlemeyen bir dille dua ediniz. Sahabeler sordular böyle bir dili nasıl bulunacağız. O (s.av.) “Siz birbirinize dua edin! Zira ne sen onun, ne de o senin dilinle günah işlemiştir.” O zaman birbirimize dua edelim..

Dilek Duası İle İlgili Hadisler

“Allah-ü Teâlâ, duanızı kabul eder. Dua ettim, duam kabul olmadı diye acele etmeyiniz! Bu dualar ya dünyada ya ahirette mutlaka karşılığını bulacaktır veya zamanı vardır bilmeliyiz. Allahü teâlâdan çok isteyiniz! Çünkü kerem sahibinden istiyorsunuz.”

“Mümin dua edince, Allah-ü Teâlâ, Cebrail’e, “Ben onu seviyorum, isteğini hemen yerine getirme!” Facir [günahkâr] dua edince de, “Ben onun sesini sevmiyorum. İsteğini hemen yerine getir” buyurur.”

“Çalışmadan dua eden, silahsız harbe giden gibidir”

İstek Duası Hakkında

Allah (c.c.) dualarınızı duamıza cevap verir. Dua ediyorum lakin duam kabul olmadı diyerek acele etmemek gerektir.  Allah’tan (c.c.)  çok isteyiniz diyor zira biz kerem (cömert) sahibinden istiyoruz.

Ama olan bir zat Ya Resulallah! Allah’a dua etseniz de  gözlerim açılsa dedi. Peygamber efendimiz (s.a.v.) de, Güzelce abdest al! Sonra;

“Yâ Rabbi! yalnız sana yalvarıyorum. Sevgili Peygamberin Hz. Muhammed (s.a.v) hürmetine yalnız senden istiyorum. O ki senin habibindir, o habibini vesile ederek, sana yalvarıyorum. Onun hatırı için kabul eylemeni istiyorum. Ya Rabbi onu şefaatçi yapıyorum, onun hürmetine dualarımı kabul et!”” diyerek dua etmesini istedi. O da, abdest alarak dua etti. Hemen gözleri açıldı.

Hacet duası yaptığımızda aceleci olmadan ısrarla ihlasla, samimiyetle Allah’tan (c.c.) isteyelim. Muhakkak ki o kullarına pek şefkatli ve merhametli olandır vesselam.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
admin

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir