Dua, sure ve ayet hakkında tüm bilgilerin yanı sıra İslam Dini ve Gereklilikleri ayrıca yaşanan savaşlarıda kaleme alıyoruz

Cuma Hutbesi

1.494

Değerli mümin kardeşlerim. Mübarek Cuma günü kıldığımız Cuma namazında İmam efendinin okuduğu bir ders niteliğindeki hutbeleri haftalık olarak güncel bir şekilde size sunarak özel nedenlerden dolayı Cuma Namazına gidemeyen kardeşlerimizin de hutbeye ulaşmasına vesile olmak istiyorum. İnşallah hepimiz için faydalı bir konu olmuş olur.

30.07.2021- Cuma Hutbesi

30 Temmuz 2021 tarihli Cuma Hutbesi Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayınlandığı anda sitemize eklenecektir.

23.07.2021- Cuma Hutbesi

Konu: Müslümanın Müslüman Üzerindeki Hakları

Değerli Müslüman kardeşlerim 23 Temmuz 2021 Tarihli Cuma Hutbesinde Müslümanın Müslüman Üzerindeki Hakları konu olarak işlenmiştir.

Allah Dualarımızı Kabul ve Makbul Eylesin…. Amin…

Değerli Müslüman Kardeşlerim. Peygamber Efendimiz (s.a.s), Müslümanları birbirlerine bağlayan ve muhabbete dayalı ilişkiler kurmalarına vesile olan güzellikleri şöyle haber vermiştir:

“Müslüman’ın Müslüman üzerindeki hakkı beştir: Selâmı almak, hastayı ziyaret etmek, cenazeye katılmak, davete icabet etmek ve aksırana dua etmek.

  1. Selam Almak: Selam; gönülden gönüle muhabbet köprüsü kurmaya vesile olur. Güven ve huzuru gerçekleştirmenin, dostluk ve kardeşliği pekiştirmenin yoludur. İmanın gereği, güvenin teminatı ve sevginin kemalidir selam.
  2. Hastayı Ziyaret Etmek : Sağlığımızı her an kaybedebileceğimizi ve birbirimize muhtaç olduğumuzu hatırlatan bu ziyaret, Yüce Rabbimizin sonsuz rahmetine ulaşmaya vesiledir.
  3. Cenazeye Katılmak : Kardeşimizin cenaze namazını kılmak, onun için hüsn-i şehadette bulunmak, defnetmek ve yakınlarına taziyede bulunmak hem dini hem de insani bir vazifedir. Ancak, bu vazifeyi yerine getirirken de günümüz şartlarının gerektirdiği sosyal mesafe ve maske gibi tedbirlere uymak, hem kendimiz, hem de çevremizdekilerin sağlığı açısından önem arz etmektedir.
  4. Davete İcabet Etmek : Bir Müslümanın, şartlar ve imkânlar ölçüsünde davet edildiği yere icabet edip kardeşinin gönlünü kazanması Peygamber ahlakındandır.
  5. Aksırana Dua Etmek : Allah Resûlü (s.a.s), aksıran bir mümin ile ona şahit olan diğer müminin karşılıklı olarak birbirleri hakkında sıhhat ve hidayet temennilerinde bulunmalarını öğütlemiştir.

Allah Cuma Namazımızı ve Tüm İbadetlerimizi Kabul Etsin İnşallah…

Amin…

20.07.2021

Kurban Bayramı

Değerli Müslüman kardeşlerim İslam dininin en önemli günlerinden bir tanesi de Kurban Bayramıdır. Kurban Hz. İbrahim (as) dan günümüze kadar gelen önemli bir hadisedir. Kısaca bahsedecek olursak:

KURBANLIK
KURBAN BAYRAMI

-Hz. İbrahim (as) ın hiç çocuğu olmaz.Yaşı ilerleyen Hz İbrahim hem Davasını hemde ailesini devam ettirecek temiz bir evlat ister Allah’tan. Allah’u Tealaya “-Bana bir evlat verirsen onu sana kurban ederim.” der. Yüce Allah Hz. İbrahim ve Hz. Hacer validemize bir erkek çocuk nasip eder. Bu çocuğa İsmail ismini verirler. İsmail Aleyhisselam yedi yaşına geldiği zaman Hz. İbrahim (as) oğlunu rüyasında kurban ettiğini görür ve İsmail (as)ın yanına gelerek oğlunu yanına alır ve Allah’ın emrini yerine getirmek üzere vadiye doğru yola çıkar. Yolda şeytan buna engel olmak istese de Hz. İbrahim yolundan vazgeçmez ve devam eder. Bir süre sonra Sebir vadisine gelerek Allah’ın emrini yerine getirmek için oğlu İsmail (as) boğazına bıçağı dayadı ama kesmedi daha sonra taşa çaldı taş param parça oldu. Daha sonra Allah’u Teala Hz. İbrahim’e bir koç gönderdi ve İbrahim peygamber Koçu Kurban ederek Allah’a verdiği sözü tuttu. Hz. İbrahim (as) oğlu ile sınanmıştı ve tereddüt etmeden oğlunu kurban etmek istedi Yüce Allah ise ona bir koç gönderdi ve sınavında şeytanın engellemeye çalışmasına rağmen başarılı oldu. Hz. İbrahim Aleyhisselam’dan beri her yıl müslümanlar kurban keser ve Allah’a şükür ederler.

Hikayenin ayrıntılı hali aşağıdaki video’dadır.

20 Temmuz 2021 Tarihli Kurban Bayramı Namazı Hutbesi

Değerli kardeşlerim Zilhicce Ayının Onuncu günü yani Kurban Bayramının 1. günü sabahı Bayram namazı kılınır ve imam efendi bayram hutbesini okur. Bu seneki Kurban Bayramı Hutbesi ise şöyledir:

Allah Dualarımızı Kabul ve Makbul Eylesin…. Amin…

Bayramlar, kardeşlik ve muhabbet günleridir. O halde, bu nadide günleri fırsat bilerek dargınlıkları ve küskünlükleri sonlandıralım. Unutmayalım ki bir Müslümanın üç günden fazla kardeşiyle küs durması helal değildir. Bayramlar aynı zamanda “sıla-i rahim” yani dost ve akraba ziyareti günleridir. Ancak salgın hastalıkla imtihan edildiğimiz şu günlerde temizlik, maske ve mesafe kurallarına özenle riayet edelim; sevinç günlerimize hüzün gölgesi düşürmeyelim.

Bu mübarek günlerin hakkını vermek için üzerimize düşen vazifeleri yerine getirelim. Özellikle, Arefe günü sabah namazıyla başladığımız ve bayramın dördüncü günü ikindi namazıyla birlikte sona erecek olan teşrik tekbirlerini unutmayalım.

16.07.2021- Cuma Hutbesi

Konu: “Kurban” Tevhidin Sembolü, İslam’ın Şiarı

Değerli Müslüman kardeşlerim 16 Temmuz 2021 Tarihli Cuma Hutbesinde konu olarak “Kurban” Tevhidin Sembolü, İslam’ın Şiarı işlenmiştir.

Allah Dualarımızı Kabul ve Makbul Eylesin…. Amin…

Kurban ibadeti bizlere, malımızı Allah rızası için harcama ve başkalarıyla paylaşma mutluluğunu tattırır. Bizi cimrilik hastalığından, dünya malının esiri olmaktan kurtarır. Kurbanlarımızla hem Rabbimize yaklaşır hem de muhtaç kimselerin hanelerine muhabbet ve sevinç taşırız. Coğrafyaları aşan gönül köprüleri inşa ederiz. Tanıdığımız, tanımadığımız nice kardeşimizin dertleriyle dertlenip, onlar için iyilik ve hayır eli oluruz. Kurban ibadetiyle birlik ve beraberliğimizi güçlendirir, yardımlaşma ve dayanışma ruhunu diri tutarız.

Allah Cuma Namazımızı ve Tüm İbadetlerimizi Kabul Etsin İnşallah…

Amin…

09.07.2021- Cuma Hutbesi

Konu : İhanete Karşı Sadakate, Cesarete ve Şehadete Şahidiz

Değerli Müslüman kardeşlerim 09 Temmuz 2021 Tarihli Cuma Hutbesinde konu olarak İhanete Karşı Sadakate, Cesarete ve Şehadete Şahidiz temasi ile ihanet konusu işlenmiştir…

Allah Dualarımızı kabul ve Makbul Eylesin…. Amin…

Sevgili Müslüman kardeslerim Efendimiz zamaninda İslâmiyet’in Medine’de güçlenerek yayılmasından münafıklar rahatsız oluyor ve bu gelişmeyi önleyemedikleri için hayıflanıyordu. Her geçen gün güçlerini kaybeden münafıklar, Müslümanların birliğine kasteden bozgunculuk faaliyetlerinden de geri durmuyordu. Müslümanlar aleyhine gizlice ve rahatça görüşebilmek amacıyla bir mescit inşa ettiler. Kur’ân-ı Kerîm’de “Mescid-i Dırâr” olarak isimlendirilen bu mescitte Peygamber Efendimizin namaz kılmasını istediler. Böylece meşruiyet kazanacak olan bu mekân, şehirde sürdürdükleri nifak hareketlerinin merkezi olacaktı.

Allah Resûlü (s.a.s), bu mescitte namaz kılmaya hazırlanırken meselenin iç yüzünü haber veren şu ayet-i kerimeler nazil oldu: “Bir de zararlı faaliyetlerde bulunmak, küfre yardım etmek, müminler arasına ayrılık sokmak için ve öteden beri Allah ve Resûlüne karşı savaşanlara üs olsun diye bir mescit yapanlar vardır. Bunlar, ‘Bizim iyilikten başka hiçbir kastımız yok’ diye de mutlaka yemin ederler. Ama Allah şâhitlik eder ki bunlar mutlaka yalancıdırlar. Onun içinde asla namaz kılma. İlk günden temeli takva üzerine kurulan mescit, içinde namaz kılmana elbette daha layıktır…”

Tevbe, 9/107,108.

Allah Cuma Namazımızı ve Tüm İbadetlerimizi Kabul Etsin İnşallah…

Amin…

02.07.2021- Cuma Hutbesi

Konu : Düğünlerimizde Nebevi Ölçüye Rivayet Edelim

Değerli Müslüman kardeşlerim 02 Temmuz 2021 Tarihli Cuma Hutbesinde konu olarak Düğünlerimizde Nebevi Ölçüye Rivayet Edelim işlenmiştir.

Allah Dualarımızı kabul ve Makbul Eylesin…. Amin…

Değerli Müslüman kardeşlerim evlilik, Allah’ın emri, Resûlüllah’ın sünnetidir. Dünyada mutluluğa ve berekete, ahirette ise huzura ve cennete ulaştıran kıymetli bir başlangıçtır. Sevgili Peygamberimizin buyurduğu gibi evlilik, “dinin yarısını korumaya” (Beyhaki, Şuabü’l-İman IV) vesiledir.

Evliliğin ilk adımı olan nikâh ve düğünlerimiz ise sevdiklerimizin şahitliği ve güzel dilekleri eşliğinde gerçekleşen törenlerdir. Düğünle yeni bir ailenin kurulduğu ilan edilir. Sevinçler paylaşılır; geleceğe dair umutlar güçlenir. Eşler arasına muhabbet ve merhamet lütfetmesi, onlara sağlıklı ve hayırlı nesiller ihsan etmesi için Allah’a dua edilir.

Allah Cuma Namazımızı ve Tüm İbadetlerimizi Kabul Etsin İnşallah…

Amin…

25.06.2021- Cuma Hutbesi

Konu: Kuran’in Manevi İklimiyle Buluşalım

Değerli Müslüman kardeşlerim 25 Haziran 2021 Tarihli Cuma Hutbesinde konu olarak Kuran’in Manevi İklimiyle Buluşalım işlenmiştir.

Allah Dualarımızı kabul ve Makbul Eylesin…. Amin…

Değerli Müslümanlar Kardeslerim!

Kur’an-ı Kerim’i okumak, doğru anlamak ve en güzel şekilde yaşamak hayatımızın ana gayesi olmalıdır. Göz aydınlığımız olan yavrularımızı Kur’an’ın manevî iklimiyle buluşturmak, onun mesajlarını, helal ve haramlarını evlatlarımıza öğretmek en büyük idealimiz olmalıdır.

Unutmayalım ki çocuklarımız, Yüce Allah’ın bize birer emanetidir. Bu nadide emanete sahip çıkmak, onları Kur’an ve sünnetin rehberliğinde büyütmekle mümkündür. Yavrularımızı Allah’a kul, Resûlüllah’a ümmet olma şuuru kazanmış,  güzel ahlaklı, vatanına, milletine ve insanlığa faydalı nesiller olarak yetiştirmek en önemli görevimizdir.

Peygamberimizin buyurduğu gibi :

“Hiçbir anne baba çocuğuna güzel terbiyeden daha kıymetli bir bağışta bulunmamıştır.”

Tirmizî, Birr, 33.

Allah Cuma Namazımızı ve Tüm İbadetlerimizi Kabul Etsin İnşallah…

Amin…

18.06.2021- Cuma Hutbesi

Konu : Müslüman Şahsiyeti

Değerli Müslüman kardeşlerim 18 Haziran 2021 Tarihli Cuma Hutbesinde konu olarak Müslüman şahsiyeti işlenmiştir.

Allah Dualarımızı kabul ve Makbul Eylesin…. Amin…

Müslüman şahsiyetini oluşturan en önemli imkân, dünyayı ve ahireti anlamlandıran imandır. İman, kişiyi kulluk yolculuğundaki savrulmalardan koruyup ebedî mutluluğa ulaştıran en büyük hazinedir.

Müslüman şahsiyetinin sapasağlam olmasında imandan sonra gelen, kulu Rabbine yaklaştıran ibadetler ve ibadetlerin somut neticesi olan güzel ahlaktır. Kişinin maneviyatını besleyen bu iki değer, zihnini ve gönlünü Rabbine bağlamış Müslümanın ayırt edici vasfıdır. Bu sebeple Müslümandan beklenen imanının göstergesi olan ibadetlere ve güzel ahlaka yönelmesidir. Çünkü ibadet, onun yaratılış gayesi ve kulluğunun özüdür. Güzel ahlak ise zihnini inşa eden ve ona şahsiyet kazandıran yüce davranışların tamamıdır.

Allah Cuma Namazımızı ve Tüm İbadetlerimizi Kabul Etsin İnşallah…

Amin…

11.06.2021 – Cuma Hutbesi

Konu : Ailemde Merhamet ve Huzur Var

Değerli Müslüman kardeşlerim 11 Haziran 2021 Tarihli Cuma Hutbesinde konu olarak Ailemde merhamet ve huzur var işlenmiştir.

Allah Dualarımızı kabul ve Makbul Eylesin…. Amin…

Aile kurmak kadar aile olmak da önemlidir. Aile olmak, aynı duygu ve düşünce dünyasında buluşmaktır. Allah’ın rızası doğrultusunda bir ömrü paylaşmaktır. Sadece bu dünyada değil ahirette de bir arada olacağı bilinciyle yaşamaktır.

Aile olmak, aileyi ayakta tutan değerlere sımsıkı sarılmaktır. Aileyi ayakta tutan değerlerin başında ise merhamet gelmektedir. Rabbimizin “Rahmân” isminin tecellisi olan merhamet; yaratılanı, Yaratandan dolayı sevmektir. Merhamet, hiçbir canı incitmemek ve hiç kimseden incinmemektir. Merhamet; paylaşmaktır, affetmektir ve hoş görmektir. Merhamet, yufka yürekli olmak, sevgi diliyle konuşmaktır.

Allah Cuma Namazımızı ve Tüm İbadetlerimizi Kabul Etsin İnşallah…

Amin…

04.06.2021 – Cuma Hutbesi

Konu : İslam Zararlı Alışkanlıkları Yasaklar

Değerli Müslüman kardeşlerim 04 Haziran 2021 Tarihli Cuma Hutbesinde konu olarak zararlı alışkanlıklar işlenmiştir.

Allah Dualarımızı kabul ve Makbul Eylesin…. Amin…

Günümüzde insanlığı kuşatan zararlı alışkanlıkların başında sigara gelmektedir. İçinde birçok zararlı maddeyi barındıran sigara, vücudu yavaş yavaş imha etmektedir. Sigara kullanan kişi aslında kendi eliyle sonunu hazırlamakta, soluduğumuz havayı zehirleyerek başta kendisi ve ailesi olmak üzere etrafındakilerin sağlığını tehlikeye atmaktadır. Ne hazindir ki ülkemizde her yıl yüz binden fazla insanımız sigaraya bağlı hastalıklardan hayatını kaybetmektedir. Hâlbuki Yüce Rabbimiz şöyle buyurmaktadır:

“Kendi ellerinizle kendinizi tehlikeye atmayın.”

Bakara, 2/195.

Allah Cuma Namazımızı ve Tüm İbadetlerimizi Kabul Etsin İnşallah…

Amin…

28.05.2021 -Cuma Hutbesi

Konu : Yüce Allah müminlerin yardımcısıdır.

Allah Dualarımızı kabul ve Makbul Eylesin…. Amin…

Değerli din kardeslerim; İslam ile müşerref olan ve devraldığı İslam sancağını bir daha bırakmayan aziz milletimizin î’lây-i kelimetullah aşkı, Allah’ın adını yüceltme gayreti hiç eksik olmamıştır. Bu uğurda yılmadan, yıkılmadan, seferden sefere, zaferden zafere koşan şanlı ecdadımız, Malazgirt Zaferi ile Anadolu’yu bize vatan kılmıştır. İstanbul’u fethederek Peygamber Efendimiz (s.a.s)’in, şu kutlu müjdesine nail olmuştur:

“Konstantiniyye mutlaka fetholunacaktır. Onu fetheden komutan ne güzel komutandır! Ve o asker, ne güzel askerdir!”

Ahmed b. Hanbel, Müsned IV, 325.

Allah Cuma Namazımızı ve Tüm İbadetlerimizi Kabul Etsin İnşallah…

Amin…

21.05.2021 -Cuma Hutbesi

Konu: Zulüm Cezasız Kalmaz

Allah Dualarımızı kabul ve Makbul Eylesin…. Amin…

İnsaf, vicdan ve merhamet duygularının yitirildiği, zulmün sıradanlaştığı ve zalimin destek bulduğu bir çağda yaşıyoruz. Gözü dönmüş caniler, dünyanın gözleri önünde Filistinli masum kardeşlerimizi katlediyor. Kan ve gözyaşından beslenenler, Kudüs ve çevresindeki Müslümanları, baskı ve şiddetle evlerinden, yurtlarından çıkarıyor, yaşama haklarını ellerinden alıyor. Mabet dokunulmazlığını hiçe sayıp Mescid-i Aksâ’nın maneviyatını çiğniyor. Ancak biz inanıyoruz ki mazlumla Allah arasında perde yoktur. “Kahhâr” olan Rabbimiz, zalimleri kahr u perişan edecektir.

Peygamber Efendimiz (s.a.s),bir hadisinde şöyle buyurur:

“Kim bir kötülük görürse onu eliyle düzeltsin; eğer buna gücü yetmiyorsa diliyle düzeltsin; buna da gücü yetmezse kalbi ile o kötülüğe tavır koysun. Bu da imanın asgarî gereğidir.”

Müslim, İman,78

Allah Cuma Namazımızı ve Tüm İbadetlerimizi Kabul Etsin İnşallah…

Amin…

14.05.2021- Cuma Hutbesi

Konu : VAKIF : Şefkat ve merhamet medeniyeti

Allah Dualarımızı kabul ve Makbul Eylesin…. Amin…

Vakıflar, İslam’ın bütün varlık âlemine karşı şefkat ve merhametinin müesseseleşmiş halidir. İnsana emanet olarak verilen malın, bütün insanlığın hatta bütün canlıların hizmetine sunulmasıdır. Zayıf ve düşkünlerin elinden tutma, muhtaçların sıkıntısına kalıcı çözüm bulma çabasıdır.

Peygamber Efendimiz bir hadisi şerifinde şöyle buyurmaktadır;

“İnsan ölünce şu üçü dışında bütün amellerinin sevabı kesilir: Sadaka-i câriye yani faydası kalıcı hayır, kendisinden istifade edilen ilim ve arkasından
dua eden hayırlı evlât.”

Müslim, Vasiyet, 14


Bu hadis-i şerifte ifade edilen sadaka-i cariyenin en güzel örneklerinden biri, İslam medeniyetinin simgesi olan vakıflardır.

O halde, geçici dünya nimetlerini amel defterimizi ebedi açık tutacak vesileler olarak görelim. Vakıfların kurulmasına, korunmasına ve ihya edilmesine katkı sunalım. Unutmayalım ki vakıf medeniyetinin temeli merhamettir. Merhamet ise Allah Teâlâ’nın Rahmân ve Rahîm ism-i şeriflerinin tecellisidir.

Allah Cuma Namazımızı ve Tüm İbadetlerimizi Kabul Etsin İnşallah…

Amin…

07.05.2021- Cuma Hutbesi

Konu: Bin aydan daha hayırlı olan gece KADİR GECESİ

Allah Dualarımızı kabul ve Makbul Eylesin…. Amin…

Kadir Gecesi, Yüce Rabbimizin yeryüzüne “es-Selâm” ismiyle tecelli ettiği, mümin gönüllere huzur ve esenlik vadettiği gecedir. Kadir Gecesi, lütuf ve izzeti, feyiz ve bereketi bol olan manevi bir fırsat gecesidir. Nitekim Cenâb-ı Hak, Kadir Sûresi’nde şöyle buyurmaktadır:

“Biz Kur’an’ı, Kadir Gecesi’nde indirdik. Kadir Gecesi’nin ne olduğunu sen bilir misin? Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Cebrail o gecede, Rablerinin izniyle her iş için iner de iner. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir.”

Kadir Suresi 1-5. Ayetler

Kadir Gecesi, ramazanın
hangi gecesidir?

Kadir Gecesi’nin ramazan ayı içerisinde bir gece olduğu kesindir (Bakara, 2/185.), ancak tam olarak ramazanın hangi gecesine rastladığı Kur’an’da bildirilmemektedir. Bununla birlikte çeşitli hadis-i şeriflerde ramazanın son on gecesinde, (Buhârî, Leyletü’l-kadr, 5.) son on gününün tekli gecelerinde, (Müslim, Sıyam, 207.) son yedi gecesinde, (Müslim, Sıyam, 205-206.) 21 (Buhârî, Leyletü’l-kadr, 1.) veya 27. gecelerinde (Müslim, Salatü’l-Müsafirin, 179-180.) aranması gerektiği ifade edilmiştir.

Allah Cuma Namazımızı Kadir Gecemizi ve Tüm İbadetlerimizi Kabul Etsin İnşallah…

Amin…

30.04.2021-Cuma Hutbesi

Diyanet İşleri Başkanlığından yayınlanan 30 Nisan 2021 tarihli Cuma hutbesi

Konu: İnfak

Allah Dualarımızı kabul ve Makbul Eylesin…. Amin…

İNFAK (الإنفاق): Allah’ın hoşnutluğunu kazanma niyetiyle harcamada bulunmak demektir. Manasında da açıkça belirtildiği üzere amaç; Allah’ı hoşnut etmek için malımızı yada kazancımızın bir kısmını ihtiyaç sahipleriyle paylaşmak bizim nefsimizi ve malımızı arındırır. İNFAK beden ve ruhlara şifadır. Allah yaptığımız ve yapacağımız bütün yardımları dergahı izzetinde kabul etsin inşallah.

Allah Cuma Namazımızı ve Tüm İbadetlerimizi Kabul Etsin İnşallah…

Amin…

23.04.2021 -Cuma Hutbesi

Diyanet İşleri Başkanlığından yayınlanan 23 Nisan 2021 tarihli Cuma hutbesi

Konu : Cenabı Allah’ın insanlığa emaneti olan YETİM

Allah Dualarımızı kabul ve Makbul Eylesin…. Amin…

Değerli din kardeşlerim yüce dinimiz İslam yetimleri korumayı, kollamayi ve gözetmeyi emreder. Sadece Ramazan ayında değil onlara hayatlarının her anı sahip çıkmalı desteklemeliyiz. Allah’ u teala Duha süresinde şöyle buyurmaktadır:

“Öyleyse sakın yetimi ezme! Sakın isteyeni azarlama!

Duha Suresi 9.-10. Ayetler

Allah Cuma Namazımızı ve Tüm İbadetlerimizi Kabul Etsin İnşallah…

Amin…

16.04.2021-Cuma Hutbesi

Diyanet İşleri Başkanlığından yayınlanan 16 Nisan 2021 tarihli Cuma hutbesi

Konu: Şifa Ayı Ramazan

Allah Dualarımızı kabul ve Makbul Eylesin…. Amin…

Sabır ve irade ayı olan Ramazan ayı aynı zamanda rahmet ve bereket ayıdır. Bu mübarek ayı Kuran’ı Kerim ışığında dinimizin direği namazla taçlandırıp yine nice Ramazanlar görmeyi nasip etsin Yüce Rabbım.

Allah Cuma Namazımızı ve Tüm İbadetlerimizi Kabul Etsin İnşallah…

Amin…

09.04.2021-Cuma Hutbesi

Diyanet İşleri Başkanlığından yayınlanan 09 Nisan 2021 tarihli Cuma hutbesi

Konu: Ramazan kutlu misafir

Allah Dualarımızı kabul ve Makbul Eylesin…. Amin…

Üç ayların sonuncusu, on bir ayın sultanı, insanlar için hidayet ve ibadet ayı olan Ramazan ayına sayılı günler kaldı. Rahmet ve bereket ayı olan Ramazan ayı önümüzdeki Pazartesi’yi Salı’ya bağlayan gece ilk teravihimizi kılacağız ve ilk sahurumuzu kalkıp üzerimize farz olan orucu tutmaya niyet edeceğiz. Rasulullah (sav.) Efendimiz bu mübarek ay ila ilgili şöyle buyuruyor:

Ramazan ayı geldiğinde cennet kapıları açılır, cehennem kapıları kapanır ve şeytanlar bağlanır.

Bu mübarek aylarda Allah günahlarımızı affetsin bizi ve tüm İslam alemini cenneti mekanına kabul buyursun inşallah. Amin…

Bakara Suresi 185. Ayet

Allah Cuma Namazımızı ve Tüm İbadetlerimizi Kabul Etsin İnşallah…

Amin…

02.04.2021-Cuma Hutbesi

Diyanet İşleri Başkanlığından yayınlanan 02 Nisan 2021 tarihli Cuma hutbesi

Konusu: Birbirimizin farkında olalim

Allah Dualarımızı kabul ve Makbul Eylesin…. Amin…

İmtihan içinde bulunduğumuz bu dünyaya kimse nasıl geleceğini ve nasıl imtihan olacağını bilemez. Kimisi saglikli doğar kimisi ise bazı farklılıklara dünyaya gelir. Biz bu farklılıklara rağmen insanız ve sınavdayız. Buna rağmen kardeşiz ve insan onuruna yakışır vaziyette yaşamalıyız.

Allah Cuma Namazımızı ve Tüm İbadetlerimizi Kabul Etsin İnşallah…

Amin…

26.03.2021 -Cuma Hutbesi

Diyanet İşleri Başkanlığından yayınlanan 26 Mart 2021 tarihli Cuma hutbesi

Konusu: Af ve mağfiret gecesi olan Berat Gecesi

Allah Dualarımızı kabul ve Makbul Eylesin…. Amin…

26 Mart 2021 tarihli Cuma Hutbesinde Üç ayların önemli gecelerinden olan Berat Gecesi konu edilmiştir. 28 Mart 2021 tarihine tekamül eden gece aynı zamanda Şaban ayının on beşinci gecesine Yani Berat Gecesine denk gelir. Bu geceyi en iyi şekilde değerlendirmek bizim elimizde. Bu mübarek gecede bol bol tövbe edip dua etmeliyiz. Berat gecesinin önemine ve bu gecede yapılacak ibadetlere https://duasureayet.com/berat-kandili-berat-gecesinin-onemi-berat-kandilinde-yapilacak-ibadetler/ adresimizden ulaşabilirsiniz.

Allah Cuma Namazımızı ve Tüm İbadetlerimizi Kabul Etsin İnşallah…

Amin…

19.03.2021 -Cuma Hutbesi

Diyanet İşleri Başkanlığından yayınlanan 19 Mart 2021 tarihli Cuma hutbesi

Konusu: Anne Baba Rızası Rabbimizin Rızasına Vesiledir.

Allah Dualarımızı kabul ve Makbul Eylesin…. Amin…

19 Mart 2021 tarihli Cuma Hutbesinde hayatımızın en özel varlıkları olan bizi dünyaya getiren, bütün kahrımızı çeken, en zor anlarımızda bile desteğini hep sırtımızda hissettiğimiz anne-baba ve anne-baba rızası konu edilmiştir. Onların rızasının Allah katındaki önemi vurgulanmıştır. Resul’ü Ekrem efendimiz bu hususta : “Rabbin hoşnutluğu, anne-babanın hoşnutluğundadır. Rabbin öfkesi de anne-baba öfkesindedir.” buyurmuştur.

Allah Cuma Namazımızı ve Tüm İbadetlerimizi Kabul Etsin İnşallah…

Amin…

12.03.2021 -Cuma Hutbesi

Diyanet İşleri Başkanlığından yayınlanan 12 Mart 2021 tarihli Cuma hutbesi

Konusu: İstiklal Marşı

Allah Dualarımızı kabul ve Makbul Eylesin…. Amin…

12 Mart 2021 tarihli Cuma Hutbesinde milletimiz için önemli olan kurtuluş mücadelesinin dile getirildiği ve milletimizin azmi ve kararlı duruşunu, kahramanlıklarının ele alındığı İstiklal Marşımız konu edilmiştir. Bu kutlu mücadelede vatanımızı savunurken Şehit olan askerlerimize ve ahirete intikal eden Gazilerimize Allah’tan diliyorum.

Allah Cuma Namazımızı ve Tüm İbadetlerimizi Kabul Etsin İnşallah…

Amin…

Yoruma kapalı.