Çok Sevilen Ramazan Tatlıları


0
Çok Sevilen Ramazan Tatlıları
Çok Sevilen Ramazan Tatlıları

Her yıl 1 ay süre ile ibadet için tutulan bu orucun kendisine ait yemekleri ve tatlıları vardır. İftarda gelen misafirler veya akşam ziyafet çekmek isteyenlerin derdine derman olan ramazan tatlıları herkes tarafından çok kez aratılmaktadır.

Ramazan Tatlıları Listemiz

Ramazan ayında akşama kadar gelen ruhen ve fiziken yaşadığımız bu durumu iyileştiren şeylerden biri olan ramazan tatlıları herkes tarafından beğenilerek ve tariflerine bakılarak yapılmaktadır.

1.      Güllaç

Ramazan tatlıları listesinin en başında güllaç yer alır. Her iftar sonrası çoğu kişi tarafından yapılan güllaç tatlısının seveni çoktur. Güllaç tatlısının en sevilen tarafı ise istediğimiz malzeme ile süslenebilmesidir. İster meyve, ister kuruyemiş çeşidi fark etmeksizin istenilen malzeme ile tat verilebilir.

Çok Sevilen Ramazan Tatlıları
Güllaç | Çok Sevilen Ramazan Tatlıları

2.      Kemalpaşa Tatlısı

Kemalpaşa tatlısı da bu listenin başlarında yer almaktadır. Kısa sürede kolayca hazırlanabilme olanağı sunan kemalpaşa tatlısı birçok kişi tarafından iftardan sonra tercih edilebiliyor. Kısa sürede hazır olması bu tercihlerin nedenleri arasında da yer alıyor.

3.      Un Helvası

Bu tatlıların yanı sıra listemizde un helvası da yerini almış bulunmakta. Az malzemeli olarak bilinen un helvası da çoğu kişi tarafından iftar saatlerinde misafirlere sunulabiliyor. Görüntüsü bakımından da çok sevilen un helvasının tadı, ramazan ayında çoğu kişi tarafından bambaşka olduğu söyleniyor.

4.      Sütlaç

Sütlaç bu listenin en başında yer almasa da ramazan ayında da ilk akla gelenlerdendir. Fırın tatlısı olarak da halk dilinde bilinen sütlaç, sağlık açısından da birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Kaymak hissi ve tadı veren sütlaç tatlısı çoğu kişi tarafından özellikle misafirlere veriliyor.

Çok Sevilen Ramazan Tatlıları
Baklava | Çok Sevilen Ramazan Tatlıları

5.      Baklava

Klasik tatlılarımızdan olan ama tadı bir o kadar eşsiz olan baklava tatlımız, ramazan ayında her iftardan sonra kendisini unutturmuyor. Ramazan ayı dışındaki aylarda da vazgeçilmez olan baklava tatlısı, ramazan ayında kendisini bir elzem olarak tekrardan sunuyor.

6.      Tavuk Göğsü

Tavuk göğsü de akla gelen tatlılardan bir tanesidir. Ağır tatlı sevmeyenlerin ve sütlü tatlıya düşkün olan kişilerin ramazan ayında vazgeçemediği tatlılardan biridir.

Ramazan ayı dışında da sevilen bu tatlılar, ramazan ayında kendilerini daha çok belli ediyorlar. Sabah ezanından akşam ezanına kadar aç ve susuzluğun sonucunda her şeyi isteme haline geliyoruz ve yemekten sonra da bu isteğimiz dinmek bilmiyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
admin

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir