Çaresizlik Duası Var mı? Çaresiz Olduğun Anda Okunacak Dua


-1
-1 Beğeni
Çaresizlik Duası Var mı? Çaresiz Olduğun Anda Okunacak Dua

Çaresizlik duası adı altında birçok dua bulunmaktadır. Bu dualar çaresiz hissedilen zamanlarda Allah’a edilen dualardır. Bahsedilen bu dualar efendimiz Hz. Muhammed (sav) tarafından da sık sık okunan dualardır. Sayısı birden fazla olan bu duaları Peygamber efendimiz öğretmiştir ve biz Müslümanlarda çaresizlik anlarımızda bu dualarla Allah’tan yardım dilemekteyiz.

En Çaresiz Anda Okunacak Dua ve Çaresizlik Duası

İnsanlar kendilerini çaresiz hissettikleri zaman İslam dinine göre ilk önce Allah’a sığınırlar. Allah’a sığınmanın ilk göstergesi de dua etmektir. Çok çaresiz olunan bir anda edilen ve okunan bir dua ile birlikte insan kendini rahatlamış hisseder ve çaresini de bulur. Bunun için edilmesi gereken dualar da bellidir.

Çaresizlik duası okumadan önce abdest almak şart değildir. Abdest alınmadan besmele çekerek de çaresizlik duası okunmaktadır bu Diyanet tarafından da bildirilmiştir. Tabii duaların abdest alarak ve besmele çekilerek okunması adaptandır. Bu aynı zamanda temizliğin de göstergesi olarak nitelendirilmektedir. Çaresizlik duasını bilenler ister Arapça ister Türkçe okuyabilir bu kişinin tercihine ve bilgisine kalmış bir seçenektir. Arapça bilmeyenler duanın Türkçe şeklini de okuyabilirler.

Çaresizlik Duası Var mı? Çaresiz Olduğun Anda Okunacak Dua
Çaresizlik Duası Var mı? Çaresiz Olduğun Anda Okunacak Dua

İbn-i Sunni çaresizlik duası için günde 7 kez okunmalıdır diye nasihat etmiştir. Bu dua günde yedi defa sabah, öğle ve akşam okunursa okuyan kişi Allah’ın izni ile sıkıntılarından arınmaktadır. Dua şu şekildedir; “Ve zennûni iz zehebe mugâdıben fe zanne en len nakdire aleyhi fe nâdâ fiz zulumâti en lâ ilâhe illâ ente subhâneke innî kuntu minez zâlimin (zâlimîne).” Duanın manası ise; “Senden başka gerçek ilah yoktur, sınırsız kudret ve yüceliğinle sen, her şeyin üstündesin, doğrusu ben yapılması gerekeni yapmamak suretiyle kendime haksızlık edenlerdenim!” diye dua etmişti.

Peygamber Efendimiz sıkıntısı ve derdi olan insanlar için okunması gereken bir duayı söylemiştir. Bu dua şu şekildedir; “La ilahe illallahül’azim-ül-halim la ilahe illallahü Rabbül-Arş-il’azim la ilahe illallahü Rabbüs-semavati ve Rabbül-Erdı Rabbüş’Arş-il-kerim.” Bu duanın manası; “Allah’ım beni bütün sıkıntılarımdan, sorunlarımdan kurtar. Şüphesiz ki sen her şeye kuvveti yetensin. Beni de en hayırlı olanlara vesile olacak biçimde arındır.” Şeklindedir.

Çaresizlik duası bilinmesi gereken dualardan biridir. Hz. Muhammed’in çaresizlik içinde olduğu dönemlerde okuduğu sure Enbiya suresi 87. Ayettir. Pek çok kaynakta da bu surenin ayetlerinin sıkıntılı zamanlarda okunduğunda kişiye huzur verdiği söylenmektedir.

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

-1
-1 Beğeni
admin

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir