Bayram Namazı Nasıl Kılınır?


0
Bayram Namazı nasıl kılınır
Bayram Namazı nasıl kılınır

Bayram namazı Peygamberimiz (s.a.v.) mühim uygulamalarından biridir.  Müslümanlar olarak yılda 2 defa dini bayram kutluyoruz. Bunlar Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramıdır.

Ramazan bayramı hicri takvime göre Şevval ayının birinci günü, Kurban bayramı zilhicce ayının onuncu gününde kutluyoruz. Bayram Namazı vakitleri de bu zamanlardır.

Bayram Namazı ne zaman kılınır?

Bayram namazı zamanı o gün sabah namazı kılındıktan sonra kerahat vakti çıktıktan sonra  yaklaşık olarak 45 dk sonra kılınır. Bu vakit işrak vaktidir.

Bayram Namazı kılmanın hükmü nedir?

İslam dininin şiarından (sembol) olan bu iki bayram namaz kılması farz olan kimseler üzerine vaciptir. Hanefi Mezhebine göre vacip olan bu namaz, Şafi Mezhebinde göre sünnettir.

Bayram Namazının Sünnetleri

Bayram namazına gusül abdesti alıp temiz elbise giyerek gitmek sünnettir.

Güzel koku sürmek, yeni ve temiz elbise giymek, namazından önce hurma veya hafif bir tatlı yemek, az dahi olsa sadaka vermek sünnettir.

Bayram süresince okunan Tekbirler

Bayram günü ve süresince ister tek ister cemaatle okuduğumuz tekbir şöyledir:

“Allahu ekber Allahu ekber. Lailahe illellahu vellahu ekber. Allahu ekber ve lillahilhamd.”

Bayram namazı kaç rekattır ve nasıl kılınır?

Bayram namazı iki rekattır ve cemaatle kılınır. Bayram namazlarında ezan ve kamet getirmek yoktur. Bayram hutbesi ise sünnettir ve namazın ardından okunur. Birinci rekatında üç ikinci rekatında üç olmak üzere diğer namazlardan altı tekbir fazladan alınır. Bu tekbirlere “zevaid tekbirleri” denilir.

Bayram namazına niyet şu şekilde yapılabilir. “Niyet ettim Allah’ım senin rızan için Kurban Bayramı veya Ramazan Bayramı namazını kılmaya, uydum hazır olan imama” şeklinde niyet edilir.

Bu niyetten sonra imamla birlikte hareket edilir:

1. Rekat : İmam olanın tekbir almasıyla tekbir alınır ve arkasından eller bağlanır, 

Öncelikle sessizce “Sübhaneke duası” okunur, sonra sırasıyla;

Tıpkı iftitah tekbiri (yani namaza başladığımız tekbir gibi) yeniden eller kulak hizasına kaldırılır ve 1. Tekbir alınır ve eller yanlara bırakılır, sonra aynı şekilde 2. Tekbir alınır ve eller tekrar yanlara salınır, arkasından 3. Tekbir alırız ve bu sefer ellerimizi göbek hizasında bağlarız.

İmam sessiz olarak “Euzü besmele” çeker ve açıktan herkesin duyacağı şekilde “Fatiha suresi” arkasından “Zammı sure veya bir miktar Kur’an-ı Kerim” okur. Cemaat ise sessiz olarak imamı dinler. Ondan sonra rüku ve secde yapılarak 2. Rekata kalkılır.

2. Rekat:  İmam sessiz olarak “Besmele” çeker ve açıktan herkesin duyacağı bir surette “Fatiha suresi” arkasından “Zammı sure veya bir miktar Kur’an-ı Kerim” okur. Cemaat ise sessiz bir şekilde imamı dinler. 

2. rekatta iken rükuya gitmeden aynı iftitah tekbiri gibi eller kulak hizasına kaldırılarak  1. Tekbir alınır ve eller yanlara bırakılır, sonra 2. Tekbir alınır ve eller tekrar yanlara salınır, arkasından 3. Tekbir alınır ve eller yine yanlara salınır. Ondan sonra 4. Tekbir alınır fakat eller kulak hizasına kaldırılmadan rükuya gidilir.

Rüku ve secdenin arkasından oturulur, burada “Tahiyyat, Salli-Barik duaları” okunur. Ondan sonra önce sağ tarafa sonra sol tarafa selam veririz böylece Bayrama namazı tamamlanır.

Bayram Namazı bittikten sonra müezzin ile birlikte 3 defa tekbir (teşrik tekbiri) getirilir. Bu tekbirlerle beraber imam hatip bayram hutbesi okumak üzere minbere çıkar.

Allah’tan Bayram Namazı kılanların namazını kabul buyurması temennisiyle..

Ezan okunduğu zaman yapılacak dua için buraya tıklayınız….


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
admin

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir