Bir Hikaye


0
Al Sana Leyla

Değerli dostlarım yine bir hikaye ile bana vakit ayırmanızı isteyeceğim. Al Sana Leyla başlıklı hikayemde aramanın ve bulmanın anlatıldığı hikayemde bir gencin Leyla diye diye Leyla’sına akabinde ise mevlasına kavuşması anlatılıyor. Zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.

Al Sana Leyla

Eskiler arayan belasını da, Mevlasını da bulur derler. Aramak, içten ve ihlasla istemek, buna kavuşmak için azimle çalışmak demektir. Bir şeyi iyi yapmak, onu çok ve devamlı yapmakla mümkündür. İnsan zamanla o işi yapa yapa o işin ustası olur. Allah yolunda azimle çalışan da Allahü tealanın rızasına nail olur. İnsan sevdiğini çok anar. Çok andığı zaman ikisi arasında bilmediğimiz bir şekilde muhabbet hasıl olur. Onun için neyi aradığımıza, neyi çok andığımıza dikkat etmeliyiz.

Günlerden birgün delikanlının biri, ilk görüşte bir kıza sevdalanmış.Fakat bu sevdadan kızın haberi yok. Genç adan kızın evini öğrenir, gider babasına kızıyla evlenmek istediğini söyler. Bunu ne kız tanır, ne annesi tanır ne de babası. Dolayısıyla adam kovar bunu evden.

Al Sana Leyla
Al Sana Leyla

Delikanlı da sonrasında o bölgede olan evliya bir zata gitmiş, olan biteni evliyaya anlatmış:
“- Ben o kıza ilk görüşte aşık oldum, gittim istedim, beni kovdular. Ne olur bu işe bir çare bulun, beni o kızla evlendirin.”

Evliya:

“- Dediklerimi yaparsan, bu çok kolay.”

Delikanlı:

“- Efendim ne isterseniz yaparım, yeter ki o kızla evleneyim.”

Evliya:

“- Kızın adı ne?”

Delikanlı:

– Leyla.

Bunun üzerine, o mübarek zat, genci bir odaya kapatır ve ona der ki:
“- Burada Leyla Leyla diye bağır. Namaz, abdest, yemek haricinde bu odadan çıkma ve devamlı Leyla Leyla diye bağır; sevgi ve talebinde samimi isen merak etme Leyla’ya kavuşursun.”

Aşık genç, evliyaya inanamamış ama; başka çare olmadığı için bağırmaya başlamış.

Üç gün sonra genç bir kız dergaha gelir. Hoca efendiyle görüşmek istediğini söyler ve der ki:

Al Sana Leyla

“- Efendim üç gün önce bize bir genç geldi, beni çok sevmiş. Benle evlenmek istiyordu. Bunu hiç tanımıyorduk, ben de dahil olmak üzere ailece onu evden kovduk gitti. Sonra ne olduysa kalbim yavaş yavaş o gence meyletmeye başladı, derken ben de ona aşık oldum. Şimdi bende onunla evlenmek istiyorum ama kimdir, nerdedir, hiç tanımıyoruz. Size onu bulmama yardım etmeniz için geldim.

Bunun üzerine mübarek evliya gencin bulunduğu odanın kapısını açar ve gence “Al sana Leyla” der.

Delikanlı, bakar ki gerçekten Leyla yanına gelmiş. Demek ki başka şey isteseydim ona da kavuşacaktım diyerek, Leyla’dan vazgeçip evliya olan hocanın talebesi, Allahü teâlânın da sevgili kulu olur.

Sağlıcakla kalın değerli kardeşlerim…


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir