2022 Kurban Bayramı Ne Zaman?


0
2022 Kurban Bayramı Ne Zaman?

Ramazan gibi Kurban bayramı da önemlidir. Kurban bayramı 2022 yılında 9-12 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşiyor. Allah-u Teala şöyle buyuruyor: ‘ Fecre ve (Zilhicce ayının) on gecesine kasem ederim’ (Fecr/1-2) buyurmaktadır.

Kurban Bayramı’nın gelmesi ile birlikte bazı konulara dikkat edilmesi gerekiyor. Bu konuda dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır:

 • Kurban bayramı öncesi ‘kimin kesilecek bir hayvanı var ise Zilhicce’nin hilali yenilendiği zaman (ayın1’inden) kurban kesilinceye kadar olan zamanda vücuttan kıl koparmasın/traş etmesin ve tırnaklarını kesmesin’ buyurmaktadır. (Müslim/edahi) Kurban bayramı öncesinde dikkat edilmesi gereken hususlar vardır.
 • Zilhicce ayının ilk 9 günü kulluk ve ibadetle geçirmek gerekir. Peygamberimiz Hz. Muhammed aleyhisselam şöyle buyurmaktadır: ‘İlk on gün (yani Zilhicce ayının ilk on günü) yapılan ibadet dışında Allah-u Teala’ya sevimli gelen bir ibadet yoktur’. Bu günlerde tutulan 1 günlük oruç, bir yıl tutula oruca denk sevap kazandırır. Bu günlerde bir geceyi değerlendirmek; Kadir Gecesini ihya etmek gibidir’. Ebu Davud/Savm
 • Zilhicce ayının başından itibaren dokuz gün oruç tutmak. Ebu Davud/Savm’da geçen bir hadiste Rasulullah aleyhisselam’ın 9 gün oruç tuttuğu rivayet edilir.
 • Zilhicce ayının 9’uncu günü oruç tutmak. Rasulullah aleyhisselam buyuruyor ki: ‘Arafat günü tutulan orucun, geçen yılın ve gelecek yılın günahlarına kefaret olacağı konusunda Allah’ın rahmetini umuyorum.’ Buyurmaktadır.
 • Rabbimiz Kuran-ı Kerim’de Hacc Suresinin 22. Ayetinde: ‘ Siz doğruya hidayet ettiği için Allah’ı tekbir edesiniz diye o (kurbanlıklara) sizin için boyun büktürdük/eğdirdik’

Zilhiccenin 9’uncu günü (Arafe) ve bayramın 4 gününe birden ‘teşrik günleri’ denilmektedir. Bu günlerde farz namazlardan sonra tekbir getirildiği için bu ad ile anılmaktadır. Yani Tekbir günleri demektir. Kurban Bayramı süresince teşrik tekbiri getirilir. Teşrik tekbiri şu şekildedir: ‘ Allahu Ekber, Allahu Ekber Laa İlahe illaa Allahu vallahu ekber ve lillahilhamd.’

Anlamı:’Allah en büyüktür, Allah en büyüktür. Allahtan başka tek ilah yoktur (Tek hüküm sahibidir). Allah en büyüktür, Allah en büyüktür. Hamd Allah içindir.’

Abdullah İbn Mesud (ra) şu şekilde rivayet eder. ‘ ( bu getirilen teşrik tekbirleri) arafe günü sabah namazında başlar, Minadaki bayramın son dördüncü günü ikindi namazına kadar 23 vakit devam eder.’ (Fethül Bari, İbn Hacer el Askalani 2/ 462)

Peygamberimiz Sallallahu Aleyhi Vessellem şu şekilde buyuruyor: ‘ (Kurban Bayramı)nı teşrik tekbirleri ile süsleyiniz’ buyurmaktadır. (Hafız Münzir/Tergip ve Terhib 2/532)

Kadın, erkek, yaşlı veya genç herkes bayram namazından bayramın 4. Günü ikindi namazına kadar her farz namazı sonrasında bu teşrik tekbirlerini getirmesi gerekir. Unutma hariç bile bile teşrik tekbiri getirmemek günahtır. Ancak bayram günlerindeki namazın kazasında da teşrik tekbiri getirilir.

Kurban Bayramı Gecesi Yapılması Gerekenler

 • 2022 Kurban Bayramı Ne Zaman?Bayram gecelerinin dua ve ibadet ile geçirilmesi hususunda Rasullullah aleyhisselam şu şekilde buyurmaktadır: ‘Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı gecesi ibadetle geçiren kişi, kalplerin vefat ettiği günde kalbi ölmez’ buyurmaktadır. (İbn Mace/Siyam)
 • Ramazan ve Kurban Bayramı gecesini ibadet ile geçiren kişiye cennet vacip olmaktadır.’ (Tergip ve Tezhib/Hafız Münziri 2/531)
 • Rasulullah aleyhisselam Bayram Namazı öncesi temizlenir ve yıkanırdı.
 • En güzel elbise, en güze koku ve en güzel kurban tercihi yapmak Rasulullah aleyhisselam’ın sünnetidir.
 • Ramazan Bayramı namazı öncesi hurma yemek sünnettir. Kurban Bayramı Namazında da kurban kesilene kadar bir şey yememek sünnettir.
 • Yürüyerek gitmek, giderken değişik yoldan, gelirken değişik yoldan gelmek sünnettir.

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
admin

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir